Návrh o pozastavení dluhového stropu USA bude schválen, řekl lídr republikánů

Lídr republikánské většiny v americké Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy očekává, že kompromisní návrh o dluhovém stropu a úpravě vládních výdajů bude schválen. Řekl to ve středu několik hodin před očekávaným hlasováním kongresmanů, které může USA přiblížit k zažehnání hrozby platební neschopnosti. McCarthy a americký prezident Joe Biden se po víkendové dohodě snaží pro návrh zajistit potřebnou podporu v Kongresu.
"Bude to uzákoněno," citovala předsedu sněmovny agentura Reuters. O něco dříve informovala agentura také o vyjádření republikánského kongresmana Toma Emmera, který má na starosti hlasovací disciplínu ve straně a který řekl: "Projde to."
Ve Sněmovně reprezentantů leží návrh, který by do začátku roku pozastavil platnost limitu pro zadlužení americké vlády a zároveň zavedl dvouleté omezení nevojenských vládních výdajů, drobné úpravy systému sociálních dávek a řadu dalších kroků. Bez navýšení či pozastavení dluhového stropu by podle amerického ministerstva financí příští týden v pondělí vládě došly peníze na pokrývání jejích závazků. Biden se s McCarthym dohodli na uvedeném postupu poté, co republikáni odmítli prostou úpravu stropu a přišli s požadavkem řady úsporných opatření mířících proti agendě prezidenta z Demokratické strany.
Kompromisní plán v noci na dnešek prošel jedním ze sněmovních výborů navzdory ostré kritice radikálního křídla republikánů na adresu jejich lídra a jeho dohody s Bílým domem. Dnes se legislativní text dostává na plénum sněmovny, přičemž finální hlasování se očekává po půlnoci SELČ. V případě schválení by putoval do Senátu, který by tak měl dostatek času na jeho přijetí před avizovaným termínem platební neschopnosti.
Republikánské vedení ve sněmovně vyjadřuje přesvědčení, že pro návrh zvedne ruku více než polovina členů jejich strany, která má po loňských volbách v komoře mírnou většinu. Návrh má zároveň podporu sněmovního vedení Demokratické strany. Šéfka progresivního klubu demokratů Pramila Jayapalová ovšem ohlásila, že jej nepodpoří.
Dluhový strop, který je specifikem amerického systému, musel Kongres za posledních dvacet let navýšit či pozastavit mnohokrát kvůli růstu zadlužení státu pod republikánskými i demokratickými prezidenty a aktuálně činí 31,4 bilionu dolarů. Ještě nikdy se nestalo, že by na něj vláda narazila a dostala se do stavu platební neschopnosti. Tento scénář by měl podle expertů dramatické dopady nejen na americkou, ale i světovou ekonomiku.
Zdroj: ČTK