US MARKETZavírá za: 3 h 23 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v květnu podle PMI podvanácté v řadě zhoršily

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v květnu dále zhoršily. Zhoršení provozních podmínek nastalo vzhledem k opětovným poklesům výroby, nových zakázek, zaměstnanosti a zásob nákupů, zatímco sektor dále trápí slabá poptávka. Pokles byl stejný jako v dubnu, kdy byl nejhlubší od začátku roku, index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 42,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v sektoru.

Zhoršování podmínek ukazuje PMI dvanáctý měsíc v řadě. Květnový pokles, stejně jako ten dubnový, byl nejvýraznější od prosince a patří mezi nejhlubší propady od května 2020, uvedla ve čtvrtek společnost S&P Global.

Historicky utlumená zůstala i podnikatelská důvěra, ačkoli firmy očekávají, že výroba během příštího roku vzroste. Omezení nákupní aktivity vedlo k většímu snížení cen vstupů, nejrychlejšímu od června 2009. To pak, společně se snahou povzbudit obchod, vedlo firmy k první redukci cen výstupů od října 2020, dodala S&P Global.

Pokles české výroby byl květnu nejrychlejší od února. Nižší výstup se často spojoval se soustavnou redukcí nových zakázek a s utlumenou zákaznickou poptávkou. Nové zakázky v české výrobě klesly patnáctý měsíc v řadě. Tempo poklesu sice od dubna zpomalilo, ale zůstalo výrazné. Na poptávku podle firem těžce dolehlo předchozí zvýšení účtovaných cen i náročné ekonomické podmínky, a odběratelé nyní vyčkávají se zadáváním nových zakázek.

"Českým výrobcům se nedaří setřást vliv slabé poptávky na výkon sektoru. Tlak inflace, který se nahromadil na začátku roku, brzdil zákaznické výdaje, a nové zakázky i odbyt v zahraničí prudce klesly. Setrvalé volné kapacity a výrazné snížení rozpracovanosti vedly firmy k další redukci zaměstnanosti," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.

Podnikatelé byli podle ní opatrní v prognózách, omezili vstupní výdaje a pokračovali ve vyskladňování zásob. "Očekávání, ač mezi nesilnějšími v tomto roce, zůstala historicky slabá, protože firmy nevidí známky konce současné situace. Podle naší aktuální předpovědi bude růst průmyslové produkce v roce 2023 stagnovat," upozornila Jonesová.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika