US MARKETOtevírá za: 10 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

AFP: Kibucy v Izraeli jsou daleko od svých socialistických začátků

"Na stěnách je stále vidět trochu oleje," říká Juval Vakrat v bývalé továrně na kovy, kde je nyní umělecká galerie, několik obchodů a lihovar, v kibucu Chanita na severozápadě Izraele. Vakrat se vrátil do kibucu, kde se před 43 lety narodil. Stejně jako on tak učinili i další, které přilákaly nové příležitosti, jež se jim v těchto bývalých kolektivistických zemědělských vesnicích otevřely, napsala agentura AFP.

Chanita, která se nachází v Horní Galileji nedaleko hranic s Libanonem, byla založena v roce 1938. Má nyní asi 750 obyvatel.

Kibucy vytvořili sionističtí evropští Židé, kteří se přišli usadit do Palestiny, tehdy pod britským mandátem. Dlouho představovaly dynamiku mladého izraelského státu vyhlášeného v roce 1948.

"Vše bylo komunitní," vysvětluje sociolog Juval Ašúš, specialista na kibucy, což v hebrejštině znamená "shromáždění" nebo "společně". "Neexistovalo žádné soukromé vlastnictví," dodává.

"Kibuc byl nejúspěšnější socialistická společnost v dějinách lidstva, než v 80. letech 20. století došlo k jeho úpadku," říká Ašúš.

Ekonomické potíže a rozpad SSSR v 90. letech 20. století pomohly zpochybnit družstevní a rovnostářský model kibuců, který byl podle něj značně zadlužený, což vedlo k demografické krizi.

"Mnoho mladých lidí odešlo z těchto vesnic do města, než se objevily nové individualistické hodnoty, které vedly k tomu, že kibuc na počátku 20. století nabral liberální směr," pokračuje Ašúš.

Většina ze zhruba 270 kibuců v zemi pak zahájila proces "privatizace". "Odložily své ideologické zásady, svůj socialismus, a snažily se začlenit do převládajícího ekonomického systému, aby přežily," říká sociolog.

Stejně jako Chanita, která se otevřela podnikatelům, i jiné kibucy nyní podporují soukromé iniciativy, aby přilákaly mladé lidi. A počet obyvatel v posledních deseti letech opět roste, říká Ašúš.

Pan Vakrat, který před svým návratem před několika lety procestoval celý svět, nyní provozuje obchod s hrami a dřevěnými předměty, které vyrábí ve staré huti. "Začaly vznikat projekty pro mladé lidi a to nám vyšlo vstříc," svěřuje se.

"Naskytla se mi také příležitost koupit starý dům za dobrou cenu a já jsem se této příležitosti chopil," říká a pochvaluje si dobré prostředí pro život a blízkost přírody. Chanita se nachází na vrcholu kopce, je obklopena lesem a blízko moře.

Podle generálního ředitele Asociace kibuců Gila Lina se tyto podniky podílejí 40 procenty na zemědělské produkci země a 11 procenty na jejím průmyslu. V současné době se diverzifikují a investují stále více do nemovitostí a služeb. Objevují se také investice do odvětví špičkových technologií, které jsou hnací silou izraelské ekonomiky, jež se pyšní tím, že je "národem začínajících podniků".

V kibucu Jiron na severovýchodě Izraele před rokem a půl ve starém kravíně, který byl speciálně zrenovován, založili agrotechnologickou společnost Agroscout. "Ještě před 30 lety tu byly krávy," řekl agentuře AFP Simha Šore, zakladatel a jednatel společnosti, která nabízí technologická řešení zemědělcům.

Velká černobílá fotografie chléva vystavená ve vstupní hale ostře kontrastuje se současným prostředím. V bývalé stodole byly nainstalovány skleněné příčky a na plošině jsou zaměstnanci ponořeni do obrazovek svých počítačů, zatímco jiní manipulují s drony, které připravují k letu nad sousedním polem. Technologie vyvinutá společností Agroscout slouží ke shromažďování informací o plodinách a zjišťování přítomnosti škůdců pomocí dronů, satelitů nebo mobilních telefonů.

S pomocí Asociace kibucového průmyslu se kibucy učí o technologiích a investují do začínajících podniků, s nimiž sdílejí stejné "inovativní přístupy", dodal Lin. "Kibucy byly prvními startupy v Izraeli," tvrdí.

"Izraelská kultura je odvážná a kreativní. Ve své době ztělesňovaly tento stav mysli kibucy, dnes jsou to startupy," dodal Ašúš

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východGeopolitikaIzraelZajímavost dne
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika