Michail Chodorkovskij: Z nejbohatšího Rusa vězněm a poté vyhnancem

V roce 2004 označil magazín Forbes Michaila Chodorkovského za nejbohatšího muže Ruska, jímž se stal mimo jiné jako šéf společnosti Jukos, největšího producenta ropy v Rusku. Záhy se z něj ale stal nejslavnější ruský vězeň, když byl v roce 2005 odsouzen v mezinárodně kritizovaném procesu za daňové úniky, privatizační podvody, praní špinavých peněz a zpronevěru. Stalo se tak poté, co se znelíbil Kremlu kvůli své podpoře opozice a politickým ambicím. Propuštěn byl v roce 2013, kdy dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina milost, a nyní žije v exilu v Británii. Tam Chodorkovskij, který 26. června oslaví šedesátiny, založil nevládní organizaci The Dossier Centre, která se snaží monitorovat trestnou činnost lidí napojených na Kreml.
Michail Borisovič Chodorkovskij se narodil 26. června 1963 v Moskvě v rodině patřící ke střední vrstvě. Jeho otec byl židovského původu. V roce 1986 vystudoval Chemicko-technologický institut, vzdělání si rozšířil na Moskevském institutu národního hospodářství. Byl členem Komsomolu i komunistické strany. Podnikat začal v polovině 80. let; nejdříve si otevřel kavárnu a později centrum pro vědeckou a technickou tvořivost mládeže, které se ale zabývalo také obchodem s počítači.
K pohádkovému majetku se Chodorkovskij dostal podobně jako další ruští oligarchové, kteří zbohatli na privatizaci v 90. letech. Už v roce 1988 ale Chodorkovskij založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917. V roce 1995 koupila Chodorkovského banka od státu za 350 milionů dolarů ropnou společnost Jukos. V letech 1998-2003 byl jejím generálním ředitelem a byl také členem předsednictva Svazu průmyslníků a podnikatelů.
V roce 2001 založil organizaci Otevřené Rusko, které usilovalo o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Počátkem roku 2003 byl mezi skupinou oligarchů, kteří upozornili Putina na korupci státních úředníků, což Putin přijal s nelibostí, a financoval ruské opoziční strany.
V říjnu 2003 byl zatčen a obviněn z daňových úniků a privatizačních podvodů. V květnu 2005 jej soud uznal vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby v souvislosti s privatizací firmy na umělá hnojiva Apatit v roce 1994 a s úniky daní Jukosu i z osobních příjmů a odsoudil ho na devět let. V září 2005 mu byl v odvolacím řízení trest o rok snížen. Společnost Jukos poté zbankrotovala; firmu zničily požadavky státu na zaplacení miliardových daňových nedoplatků. Většina jejího majetku poté přešla na státní ruskou ropnou společnost Rosněfť.
V prosinci 2010 moskevský soud ve druhém procesu odsoudil Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva ke 14 letům vězení za údajnou krádež 218 milionů tun ropy a za praní špinavých peněz ve výši v přepočtu 446 miliard korun v letech 1998 až 2003. V květnu 2011 soud v odvolacím procesu snížil Chodorkovskému a jeho společníkovi Lebeděvovi trest na 13 let. Trest, do něhož byl započten i předchozí osmiletý verdikt z roku 2005, v roce 2012 soud snížil o dva roky. V srpnu 2013 tento jedenáctiletý trest ruský Nejvyšší soud snížil Chodorkovskému i Lebeděvovi o dva měsíce, na svobodu měli vyjít v srpnu 2014.
Ruská opozice i organizace Amnesty International označily Chodorkovského za vězně svědomí a oběť režimu prezidenta Vladimira Putina. Ostrá kritika věznění Chodorkovského zaznívala občas i ze zahraničí, například z USA. Kampaň za jeho propuštění vedl mimo jiné i spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. V červenci 2013 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl tvrzení Chodorkovského, že proces s ním byl politicky motivovaný. Soud ale konstatoval, že došlo k porušení práva na spravedlivý proces, když úřady zasahovaly do důvěrného vztahu mezi klientem a jeho právníkem a kontrolovaly jejich komunikaci. Podle evropského soudu bylo též porušeno právo na respektování soukromého a rodinného života, když byl Chodorkovskij poslán do věznice daleko od rodiny, která ho tak nemohla navštěvovat.
Za deset let Chodorkovskij vystřídal řadu cel a věznic, od pracovní kolonie nedaleko Čity na Dálném východě, kde šil rukavice, až po věznici v kolonii Segeža v polární Karélii. Tam se muž, jehož majetek v roce 2004 odhadl magazín Forbes na 15 miliard dolarů, věnoval dělnickým profesím. Pracoval v krejčovské dílně nebo v továrně na výrobu plastů.
Ruský prezident Putin podepsal dekret o udělení milosti Michailu Chodorkovskému 20. prosince 2013 a bývalý ropný magnát v ten samý den opustil brány věznice v severoruské Karélii. Den po svém propuštění opustil Rusko a zamířil do Německa, jehož představitelé za jeho osvobození lobbovali. V Berlíně se sešel se svým nejstarším synem Pavlem a s rodiči a uvedl také, že Putina požádal o milost "z rodinných důvodů". Měl těžce nemocnou matku, která o rok později zemřela. Poté získal povolení k pobytu ve Švýcarsku, kde žila jeho druhá manželka Inna s dětmi, a v roce 2015 se přestěhoval do Londýna.
Z exilu se stále kriticky staví k režimu Vladimira Putina, je kritikem ruské invaze na Ukrajinu a loni v květnu ho ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty". Podle stránek ministerstva vnitra byla u Chodorkovského jako zdroj financování zmíněna Ukrajina. Poté, co v lednu 2021 Putin podepsal zákon, který mu umožní ještě dvakrát kandidovat na post hlavy státu, Chodorkovskij napsal: "Tento tupý režim bude vládnout ještě 16 let? Z toho se lze zbláznit." Putin poté obvinil Chodorkovského, že měl přinejmenším nepřímou účast na likvidaci lidí. "Chodorkovskij je podvodník a jejich (ropná) společnost (Jukos) byla zapletená nejen v podvodných operacích, ale i ve vraždách," uvedl Putin. Připustil, že osobní účast Chodorkovského v těchto zločinech nebyla dokázána, ale vyjádřil pochybnost nad tím, že by pracovníci bezpečnostní služby Jukosu, kteří podle něj vraždy spáchali, jednali "z vlastního rozmaru". Ruský soud kvůli tomu již v roce 2015 vydal na Chodorkovského mezinárodní zatykač.
Zdroj: ČTK