Průzkum: Ekonomická nálada Čechů se v polovině roku postupně uklidňuje

Ekonomická nálada Čechů se v polovině roku postupně uklidňuje. Index finanční situace domácností po loňském výrazném poklesu mírně vzrostl. Stále je ale hluboko pod hodnotami z období poslední konjunktury. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který v úterý zveřejnila výzkumná společnost STEM ve spolupráci s poradenskou společností KPMG ČR.
Schopnost domácností tvořit úspory podle něj již dále neoslabuje a nepřibývá nejohroženějších lidí. Meziročně klesla inflační očekávání, přesto polovina veřejnosti nadále očekává pokračování zdražování.
Ekonomickou náladu reprezentuje index finanční situace domácností, pro přehlednost je jeho hodnota v aktuálním květnovém měření 100 bodů. Loni v květnu měl 98 bodů. Maximem je 122 bodů z ledna roku 2020 a minimem 79 bodů z roku 2010.
Polovina Čechů má za to, že finanční situace jejich domácnosti je horší než před rokem. Třetina uvádí, že jejich finanční situace zůstala neměnná. Skepse ve vztahu k budoucnosti mezi lidmi opadá. Mírné nebo prudší zhoršení očekává 41 % domácností, pětina odhaduje, že se jejich situace za rok zlepší. Optimističtější jsou v tomto ohledu především mladší lidé, naopak občané starší 60 let častěji předpokládají, že si pohorší (53 %).
Negativní pohled podle průzkumu stále převládá při hodnocení současného směřování ČR. Pouze 17 % společnosti věří, že se země vyvíjí správným směrem, zatímco více než polovina se domnívá opak. Úroveň skepse k vývoji Česka tak zůstává nejvyšší za deset let.
"O něco méně skeptická je společnost ve výhledu do budoucna, 36 %lidí očekává budoucnost s obavami, zatímco dalších 38 % s nadějí. Obavy se tedy v současnosti podobají náladě z druhé poloviny roku 2021, kdy česká veřejnost přestala pociťovat dopady krize spjaté s virem covid-19," uvedl ředitel STEM Martin Buchtík.
Inflační očekávání Čechů po loňském šoku podle něj nyní klesají, přesto 29 % stále očekává současné tempo zdražování a 17 % má za to, že zdražování ještě zrychlí. Jako stabilní se ukazuje důvěra Čechů v bankovní sektor. Na 72 % dotázaných důvěřuje tuzemským bankám, a to i navzdory událostem, jako byl pád ruské Sberbank, švýcarské Credit Suisse a několika menších amerických bank.
Obrat indexu finanční situace domácností souvisí i s pozitivním vývojem ve firemní sféře. "Velkou roli sehrál fakt, že většina podniků zvládla problémy dobře, nepřišly žádné velké krachy ani propouštění. Přetrvávání takřka plné zaměstnanosti je jedním z hlavních faktorů, který působí ve směru zlepšování nálad domácností. Nicméně situace není optimální, zejména u nízkopříjmových domácností zůstává silný pesimismus ohledně budoucnosti,“ uvedl ekonom KPMG Adam Páleníček.
Zdroj: ČTK
Aktuality
