Americké akcie ve středu po zprávě o inflaci posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu zlepšila zpráva o inflaci, která posílila očekávání, že centrální banka USA po červencovém očekávaném zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu už v dalších měsících nechá sazby beze změny.
Index Dow stoupl o 0,25 % na 34 347,43 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,74 % na 4 472,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,15 % a uzavřel na 13 918,96 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,76 % na 13,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 3,861 %.
Meziroční růst spotřebitelských cen v USA podle zprávy ministerstva práce v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Pokles inflace byl také o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 %.
Posílil sektor bankovních společností. V pátek zveřejní výsledky hospodaření JPMorgan Chase a další velké americké banky. Neoficiálně tak zahájí sezónu zveřejňování výsledkových zpráv amerických společností za druhé čtvrtletí. Posílily také akcie čínských firem Alibaba Group Holding (+2,41 %) a Bilibili (+7,74 %) kótované v USA v naději, že Čína zmírňuje represe vůči technologickému sektoru.
Dolar ve středu oslabil
Americký dolar v polovině týdne oslabil, protože zpráva o inflaci naznačila, že by Fed mohl do konce letošního roku zvýšit úroky už jen jedenkrát. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 1,2 % na 100,55 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 1,2 % na 1,1138 USD.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americký akciový index Nasdaq 100, který zahrnuje stovku největších nefinančních firem obchodovaných na burze a na který se nahlíží jako na barometr růstových podniků, chystá úpravu svého složení. Chce omezit vliv velkých společností, z nichž tři největší v něm mají více než 30% podíl.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na 3 % z květnových 4 %. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Vyplývá to ze středeční zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 %.
- Globální veřejný dluh se v loňském roce zvýšil na rekordních 92 bilionů dolarů, protože vlády si půjčovaly na boj s krizemi včetně pandemie nemoci covid-19. Za poslední dvě desetiletí domácí a vnější celosvětový dluh stoupl více než pětinásobně. Překonal tak tempo hospodářského růstu, když hrubý domácí produkt se od roku 2002 zvýšil jen trojnásobně. Vyplývá to ze zprávy Organizace spojených národů (OSN).
- Podnikatel Elon Musk ve středu spustil svůj dlouho očekávaný startup xAI, který se bude zabývat umělou inteligencí. Šéf automobilky Tesla či kosmické společnosti SpaceX zároveň představil tým inženýrů xAI, kteří dříve prošli velkými americkými technologickými společnostmi. Muskův projekt si klade za cíl vytvořit alternativu k populárnímu chatbotu ChatGPT.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK