Banka JPMorgan zvýšila čtvrtletní zisk o 67 %, lepší výsledek zaznamenala i Wells Fargo

Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co zvýšila v druhém čtvrtletí čistý zisk o 67 % na 14,47 miliardy dolarů. Vydělala více na úrocích z úvěrů a těžila z převzetí banky First Republic. Největší americká banka to uvedla v pátečním sdělení. Vyšší zisk má díky příjmům z úroků i konkurenční banka Wells Fargo. Hospodářské výsledky největších amerických banka zahajují výsledkovou sezónu za druhý kvartál.
Banka JPMorgan Chase odkoupila většinu aktiv zkrachovalé First Republic Bank díky květnové dohodě podporované vládou. Posílilo to její čistý úrokový výnos, což je rozdíl mezi tím, co banky vydělávají na úvěrech a co vyplácejí na úrocích u vkladů. Tento výnos vzrostl o 21,9 miliardy dolarů, což je o 44 %, respektive o 38 % bez započtení podílu First Republic. JPMorgan uvedla, že letos očekává čistý úrokový výnos kolem 87 miliard dolarů.
Výnosy se zvýšily o více než třetinu na 41,3 miliardy dolarů, což byl rychlejší růst než na začátku roku. Zisk i výnosy překonaly odhady analytiků v anketě agentury Reuters.
Wells Fargo pak v období od dubna do června zvýšila zisk o 57 % na 4,94 miliardy dolarů. Čtvrtá největší americká banka zvýšila prognózu čistého úrokového výnosu na letošní rok, její akcie na výsledky hospodaření zareagovaly růstem téměř o 4 %.
Wells Fargo si vyčlenila v druhém čtvrtletí do rezervy na úvěrové ztráty 1,71 miliardy dolarů. Loni touto dobou to bylo 580 milionů dolarů.
Americké banky hromadí finanční prostředky, aby se připravily na to, že spotřebitelé nebudou splácet úvěry v důsledku zhoršení stavu hospodářství. Obavy o zdraví ekonomiky zesílily začátkem tohoto roku, protože kolaps tří regionálních bank způsobil turbulence v bankovním odvětví a volání po přísnější regulaci.
Zdroj: ČTK