Turecko omezí používání kreditních karet, chce snížit odliv deviz do zahraničí

Turecký úřad pro bankovní dozor lidem omezí používání kreditních karet při cestách. Napříště tak už Turci nebudou moct objednané lety a ubytování hradit ve splátkách, jak bývali zvyklí. Úřad krok zdůvodnil nutností posílit finanční stabilitu. Podle webu týdeníku Der Spiegel chce v čase, kdy se centrální banka obává nárůstu inflace na 58 %, omezit odliv deviz do zahraničí. Pokud by opatření zafungovalo, mohl by se kurz turecké liry stabilizovat. Turecká měna ztratila od konce roku 2021 vůči americkému dolaru asi polovinu hodnoty.
Krok úřadu ostře kritizují podnikatelé v cestovním ruchu. "Skoro všichni mí klienti platí ve splátkách," cituje Spiegel mluvčího svazu firem v cestovním ruchu Cema Polatoglua. Průměrná cesta pro dvě osoby stojí zhruba 50 000 lir (bezmála 41 000 Kč). "Počet lidí, kteří si mohou takovou částku dovolit zaplatit jednorázově, je velice nízký," dodává Polatoglu.
Motivem nového opatření je podle něj snaha "aby občané nejezdili do zahraničí a neutráceli zahraniční měnu". Polatoglu předpovídá drastický pokles cest do zahraničí. Přitom výdaje tureckých občanů v zahraničí v první polovině roku meziročně vzrostly na 2,9 miliardy eur, což je meziročně o 84 % více.
Rozhodnutí úřadu pro bankovní dozor už se odrazilo na kurzech akcií leteckých společností, jako jsou Turkish Airlines nebo Pegasus. Přes den klesaly, zatímco hlavní index tureckých akcií BIST-100 posiloval.
Turecké úřady přijaly v posledních měsících řadu opatření na snížení chronicky vysoké inflace. Centrální banka za dva měsíce zvýšila základní úrokovou sazbu z 8,5 na 17,5 % a zároveň vyjádřila ochotu ve zvyšování úroků pokračovat.
Centrální banka před nedávnem více než zdvojnásobila odhad inflace na letošní rok. Míra inflace by ke konci roku měla činit 58 %, řekla guvernérka Hafize Gaye Erkanová. Ještě před třemi měsíci odhadovali tvůrci měnové politiky inflaci zhruba na 22 %. Prognózu na příští rok centrální banka zvýšila z 9 % na 33 %.
Zdroj: ČTK