Podmínky v českém průmyslu se v srpnu dále zhoršily, pokles byl ale slabší než v červenci

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v srpnu dále zhoršily, pokles byl ale mírnější než v červenci. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 42,9 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 41,4 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. I přes zpomalení poklesu se ale sektor už patnáctý měsíc v řadě potýkal se zhoršováním situace, v srpnu ho zasáhly zejména slabá poptávka a pokles výroby.
Pokračování propadu zpracovatelského průmyslu podle odborníků naznačuje, že ožití bude české ekonomice trvat déle, než se předpokládalo. Analytik z Raiffeisenbank Vratislav Zámiš uvedl, že za celý rok lze očekávat růst hrubého domácího produktu blízký nule, nevyloučil ani jeho pokles. "Pomalejší oživení průmyslu pak může dopadat i na výsledek v příštím roce," uvedl.
PMI je na nejvyšší hodnotě od dubna, ovšem jeho výsledek stále znamená výrazné zhoršení zpracovatelského průmyslu, uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. "Útlum v českém zpracovatelském sektoru v srpnu pokračoval. Výroba, nové zakázky, zaměstnanosti nákupní aktivita prudce klesly. V několika případech pokles zmírnil, ale stále byl historicky silný a výrobci dál zdůrazňovali slábnoucí poptávku a odsuny zakázek," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jonesová.
Sektor se potýká s ochladnutím domácí i zahraniční poptávky. Výrobci kvůli tomu omezili produkci. "Naprosto evidentní byly volné kapacity, které se projevily nejrychlejším poklesem rozpracovanosti za více než tři roky. Firmy v důsledku útlumu sektoru ukončovaly brigády a neobnovovaly smlouvy na dobu určitou," uvedla Jones. Propouštění podle ní trvá už 11 měsíců.
Analytici upozorňují, že pokles tuzemské poptávky souvisí s vývojem v Německu, kterému se nedaří překonat hospodářské oslabení. "Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Slabá poptávka se projevila snížením cen výrobních vstupů. Výrobci se podle autorů indexu snažili kvůli konkurenci přesunout tento cenový pokles i do prodejních cen, které klesly čtvrtý měsíc v řadě, pokles byl ale za tyto čtyři měsíce nejslabší. Jáč to považuje za příznivou zprávu, podle něj to ukazuje na ústup inflačních tlaků v české ekonomice.
Firmy zůstávají optimistické ohledně svých výstupů v nadcházejícím roce. Optimismus byl největší od května, poháněla ho zejména naděje na oživení zákaznické poptávky a diverzifikace produktů.
Zdroj: ČTK