Evropské akcie v úterý převážně zlevňovaly, mírně v plusu skončil trh v Londýně
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Výjimku představoval trh v Londýně, jeho zisk byl ale jen kosmetický. Pokles vedl technologický sektor.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,61 % na 447,70 bodu, německý DAX se snížil o 0,97 % na 15 255,87 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,70 % a uzavřel na 7 074,02 bodu, zatímco britský FTSE 100 zpevnil o 0,02 % na 7 625,72 bodu.
V index STOX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Nel ASA (-11,03 %), TAG Immobilien (-7,84 %) nebo S4 Capital (-5,67 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Barclays (+3,93 %), Ocado Group (+3,74 %) či Wizz Air Holdings (+3,34 %).
Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v pondělí řekla, že úrokové sazby v eurozóně zůstanou na vysoké úrovni tak dlouho, jak bude zapotřebí k potlačení inflace. Minulý týden ECB zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 %.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Nálada mezi německými vývozci se v září pátý měsíc za sebou zhoršila a je nejnižší od března 2020. Německý ekonomický institutu Ifo v úterý uvedl, že ukazatel exportních očekávání se v září snížil na -11,3 bodu ze srpnových -6,5 bodu.
- Rusko ustálo sankce, které na něj po loňské invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalily západní státy. V rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times to řekl ruský oligarcha Oleg Děripaska. Zároveň dal najevo nad tímto vývojem překvapení - myslel si totiž, že Rusko kvůli válce zkrachuje.
- Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evropskými státy se však obává ztráty konkurenceschopnosti a zániku. V úterý to na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) prohlásil šéf svazu Siegfried Russwurm. Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zástupce průmyslu ujistil, že dostupné ceny elektrické energie jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.
- Čtyři země střední Evropy, které sousedí s Ukrajinou, by v případě vítězství ruských sil ve stávajícím konfliktu na Ukrajině čelily výrazně vyšším finančním nákladům, než jaký byl objem jejich pomoci Kyjevu od začátku ruské invaze. Pro tyto země je tak ekonomicky výhodné pokračovat v podpoře Ukrajiny. V nejnovější studii to uvedla slovenská nevládní organizace Globsec. Jde o Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.
Zdroj: CNBC, ČTK