Americké akcie v úterý výrazně oslabily, investoři se obávají vyšších úroků
Americké akcie výrazně zlevnily. Na trhu přetrvávají obavy z negativních dopadů vysokých úrokových sazeb.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,14 % a zakončil obchodování na 33 618,88 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,47 % na 4 273,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 1,57 % na 13 063,61 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 12,07 % na 18,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o jeden bazický bod na 4,555 %. Ceny ropy se zvedly o necelé procento, zlato i stříbro naopak okolo procenta odevzdaly a bitcoin odepsal asi půl procenta na 26 150 USD.
Americká centrální banka minulý týden ponechala svou základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25-5,50 %. Naznačila však, že hodlá držet sazby na vysoké úrovni delší dobu a že by je mohla ještě zvýšit. Výnosy 10letých dluhopisů americké vlády se v důsledků vyjádření Fedu vyšplhaly až na 16letá maxima.
Akcie internetového obchodu Amazon (-4,03 %) výrazně oslabily. Investoři reagovali na zprávu, že americká Federální obchodní komise (FTC) na firmu podala antimonopolní žalobu. FTC tvrdí, že firma zneužívá dominantní pozici na trhu k vlastnímu prospěchu a nutí spotřebitele platit za zboží vyšší ceny. Komise v rámci žaloby požádala soud o zvážení, zda by neměl Amazon přinutit k prodeji některých aktivit, aby tak zastavil negativní dopady na spotřebitele.
Na devizovém trhu se americký dolar vyšplhal na nové desetiměsíční maximum vůči koši měn. Podporují ho vysoké výnosy amerických dluhopisů. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo zhruba 0,2 % na 1,0570 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval zhruba 0,2 % na 106,2 bodu.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Automobilka Ford (v úterý -1,19 %) pozastavila plán na výstavbu nového závodu v Michiganu, kde chtěla vyrábět baterie pro elektromobily za použití čínské technologie. Automobilka musí znovu zvážit, zda by byla výroba konkurenceschopná, píší americká média. Rozhodnutí kritizují odbory, podle kterých Ford oznámil rozhodnutí v souvislosti s probíhající stávkou v amerických automobilkách. Spolupráce s čínskou společnosti CATL se nelíbila některým americkým politikům.
- Sociální síti Threads pro zasílání krátkých zpráv v reálném čase, která patří do skupiny Meta Platforms (v úterý -0,62 %), se nedaří přilákat nové uživatele tak, jak to dokázala při svém úspěšném červencovém debutu. Platforma Threads měla ambice stát se konkurentem sítě X, podle počtu uživatelů ve Spojených státech se však zařadila na konec žebříčku nejoblíbenějších platforem sociálních sítí. Méně uživatelů má pouze Tumblr. Uvedl to server televize CNBC, který se odvolává na data analytické firmy Insider Intelligence.
- Americká Federální obchodní komise v úterý podala dlouho očekávanou antimonopolní žalobu na americký internetový obchod Amazon (v úterý -4,03 %). Tvrdí, že firma zneužívá dominantní pozici na trhu k vlastnímu prospěchu a nutí spotřebitele platit za zboží vyšší částky.
- Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton vyzval šéfa americké technologické společnosti Apple (v úterý -2,34 %) Tima Cooka, aby firma zpřístupnila ekosystém svého softwaru a hardwaru konkurentům. Zástupce EU a šéf Applu spolu jednali v Bruselu, Apple však odmítl záležitost blíže komentovat, informovala agentura Reuters.
- Největší americká banka JPMorgan Chase (v úterý -1,04 %) souhlasila s tím, že zaplatí Americkým Panenským ostrovům 75 milionů dolarů, aby urovnala žalobu, podle které napomáhala trestné činnosti zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina. Ten v roce 2019 zemřel ve vězení, kde čekal na proces, v němž byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladých žen.
- Kalifornský guvernér Gavin Newsom z Demokratické strany podepsal zákon, který uvaluje dodatečnou daň na prodej střelných zbraní a nábojů. Zdanění zbraní v nejlidnatějším státě USA se tak podle agentury AP zdvojnásobí. Vybrané peníze mají jít na posílení bezpečnosti na veřejných školách a programy prevence násilí.
- Společnost Kneron, která vyrábí čipy s umělou inteligencí, v úterý uvedla, že v dalším kole financování získala 49 milionů dolarů. Firma chce urychlit komercializaci svých čipů s ambicí jednou konkurovat firmě NVIDIA. Mezi investory je také tchajwanský gigant Foxconn. Společnost Kneron se snaží zúročit obrovský zájem investorů o umělou inteligenci a čipovou technologii, která ji podporuje. Snaží se tak svézt se na letošním výrazném růstu ceny akcií Nvidie a také úspěšném IPO společnosti Arm.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v září druhý měsíc za sebou klesla. Americké spotřebitele znepokojují rostoucí ceny, vysoké úrokové sazby i politický vývoj. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila organizace Conference Board.
- Prodej nových rezidenčních nemovitostí v USA v srpnu meziměsíčně klesl o 8,7 % na celoročně přepočtené tempo 675 tisíc jednotek (odhad: 700 tisíc, červenec: +4,4 % na 714 tisíc jednotek).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA od FHFA v červenci meziměsíčně vzrostl o 0,8 % (odhad: +0,5 %, červen: +0,4 %), meziročně se zvýšil o 4,6 % (červen: +3,2 %, revidováno z +3,1 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v červenci meziměsíčně vzrostl o 0,1 % (červen: -1,2 %), meziročně se zvýšil o 0,6 % (červen: +0,9 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září vyskočil na 5 bodů (odhad: -6 bodů, srpen: -7 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Costco Wholesale (v úterním after-marketu -1,9 %) v 4FQ: Zisk na akcii 4,86 USD (odhad: 4,79 USD), tržby 78,9 miliardy USD (odhad: 77,9 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC