Americké akciové indexy uzavřely v pondělí smíšeně. Výnosy dluhopisů dále rostly, zabraly ale velké technologické tituly
Americké akcie na úvod týdne uzavřely smíšeně. Investoři stále vyhodnocují možnost, že sazby americké centrální banky zůstanou déle na vyšší úrovni.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,22 % a zakončil obchodování na 33 433,35 bodu. Širší index S&P 500 stoupl pouze o 0,01 % na 4 288,39 bodu, index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,67 % na 13 307,77 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 0,51 % na 17,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o zhruba 11 bazických bodů na 4,683 %. Ceny ropy klesly o zhruba dvě procenta, zlato ztratilo procento a stříbro dokonce pět procent. Bitcoin se na konci dne obchodoval zhruba o procento silnější za 27 470 USD.
Členka Rady guvernérů Fedu Michelle Bowmanová v pondělí uvedla, že je nadále ochotna podpořit další zvýšení základní úrokové sazby centrální banky na některém z příštích zasedání, pokud nadcházející hospodářská data ukáží, že je postup Fedu vůči inflaci nedostatečný.
Fed minulý měsíc uvedl, že do konce roku možná opět zvýší sazby. Centrální banka se snaží inflaci dostat ke svému 2% cíli.
Na devizových trzích posílil dolar. Japonský jen oslabil k hranici 150 jenů za dolar. Další pokles kurzu by podle některých obchodníků mohl vyvolat intervenci Tokia na podporu měny.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.20 SELČ rostl zhruba o 0,8 % na téměř 107 bodů. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu odepisovalo 0,9 % na 1,0481 USD. Euro v uplynulém čtvrtletí kleslo k dolaru o tři procenta, což je nejhorší výsledek za tři roky. Na měnovém trhu se projevuje rozdílnost kondice hospodářství v USA a eurozóně.
K japonskému jenu dolar stoupal o 0,3 % na 149,85 jenu. Během seance japonská měna oslabila až na 149,87 jenu. Jednotná evropská měna vůči jenu ztrácela 0,6 % na 157,07 jenu.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Primární nabídka akcií by mohla ocenit německého výrobce obuvi Birkenstock až na 9,2 miliardy USD. Firma se chystá nabídnout na burze v New Yorku 32,26 milionu akcií za cenu v rozmezí 44 USD a 49 USD za kus. Z prodeje akcií by tak mohla získat až 1,58 miliardy USD. Vyplývá to ze žádosti, kterou společnost podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v pondělí +0,55 %) dodal ve třetím čtvrtletí zákazníkům 435 059 vozů, což bylo o 27 % více než ve stejném období loni. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím však prodej klesl o sedm procent. Důvodem podle Tesly bylo přerušení výroby kvůli výměně strojů v továrnách. Výsledky také zaostaly za očekáváním analytiků.
- Tvrzení Googlu (Alphabet v pondělí +2,53 %), že změna základního nastavení počítačů a chytrých telefonů je snadná, není pravdivé, řekl v pondělí šéf Microsoftu (+1,92 %) Satya Nadella. Vypovídal jako svědek u antimonopolního soudního sporu, který proti internetovému gigantu vede americké ministerstvo spravedlnosti. Resort tvrdí, že Google ročně nezákonně platil deset miliard dolarů výrobcům chytrých telefonů jako Apple a bezdrátovým operátorům jako AT&T a dalším za to, že se stane výchozím vyhledávačem v jejich zařízeních. Google to odmítá, informovala agentura Reuters.
- Americká Federální komise pro spoje (FCC) poprvé oznámila pokutu udělenou za incident spojený s vesmírným odpadem. Dostal ji poskytovatel satelitní televize a internetu DISH, který nesprávně vyřadil z provozu svou družici EchoStar-7. Zaplatit má 150 000 dolarů.
- PMI ve výrobě od S&P Global v září podle konečných dat vzrostl na 49,8 bodu (flash: 48,9 bodu, srpen: 47,9 bodu).
- Index nákupních manažerů ISM v září vzrostl na 49 bodů (odhad: 47,8 bodu, srpen: 47,6 bodu).
- Stavební výdaje v USA v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (v souladu s odhady, červenec: +0,9 %, revidováno z +0,7 %).
Zdroj: ČTK, CNBC