Ázerbájdžánský SOCAR si půjčí od Lukoilu 1,5 miliardy USD, bude v Turecku zpracovávat ruskou ropu
Ruská ropná společnost Lukoil půjčí ázerbájdžánské státní energetické společnosti SOCAR 1,5 miliardy dolarů. Ta v rámci širší dohody začne znovu ve své rafinerii SOCAR Turkey Aegean Refinery (STAR) na tureckém území zpracovávat ruskou ropu. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily.
Dohoda poskytne společnosti Lukoil dalšího zákazníka v těsné blízkosti ruských přístavů. Většina evropských rafinerií přestala dovážet ruskou ropu kvůli sankcím EU po invazi Moskvy na Ukrajinu. Turecko sankce na Rusko neuvalilo a nadále ruskou ropu a plyn dováží.
Rafinerie STAR má kapacitu 200 000 barelů denně. Letos v létě musela omezit dovoz ruské ropy kvůli komplikacím vyplývajícím z mezinárodních finančních omezení obchodu s Moskvou. Na začátku letošního roku snížila rafinerie STAR dovoz uralské ropy a v srpnu a září nákupy zcela zastavila a nahradila ji kazašskou ropou, která má podobnou kvalitu a stále se nakládá z ruských přístavů.
Loni rafinerie nakupovala v průměru 100 000 barelů uralské ropy denně, ale letos zatím méně než 50 000 barelů denně. Lukoil zahájí dodávky uralské ropy od října, a to přibližně 100 000 barelů denně, uvedly zdroje.
Na Lukoil se od roku 2014 vztahují některé americké sankce vůči ruskému energetickému sektoru. Soukromý podnik se ale vyhnul přísnějším opatřením, s nimiž se po ruské invazi potýkají ostatní ruské energetické společnosti. Obchodní divize Lukoilu, společnost Litasco, stále dodává ropu do svých rafinerií v Bulharsku a Rumunsku. Kanceláře má v Dubaji a Ženevě.
SOCAR si v uplynulém desetiletí na vybudování rafinerie notně půjčoval. Zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 2018. Od omezení dovozu ruské ropy se podle údajů LSEG spoléhá na kazašské, západoafrické a irácké druhy ropy.
Zdroj: ČTK