US MARKETOtevírá za: 49 h 12 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Americká ekonomika v září vytvořila 336 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %

V ekonomice Spojených států v září mimo zemědělství vzniklo 336 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek jen asi 170 tisíc míst po vzniku přibližně 227 tisíc míst v srpnu (revidováno ze 187 tisíc). Míra nezaměstnanosti v září zůstala na 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.

V soukromém sektoru vzniklo v září 263 tisíc míst po přírůstku asi 177 tisíc míst v srpnu (revidováno ze 179 tisíc), čekal se vznik jen přibližně 160 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil za září přírůstek asi 17 tisíc míst (odhad: +5 tisíc, srpen: +11 tisíc) a vládní sektor zaznamenal vznik 73 tisíc míst (srpen: +50 tisíc).

V posledních 12 měsících vytvářela největší ekonomika světa měsíčně v průměru 267 tisíc pracovních míst. USA potřebují měsíčně vytvořit zhruba 100 tisíc pracovních míst, aby ekonomika držela krok s růstem počtu obyvatel v produktivním věku.

USA - změna počtu pracovních míst (v tis.) a míra nezaměstnanosti (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (v tis.) a míra nezaměstnanosti (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Nečekaně silný přírůstek počtu pracovních míst podle analytiků naznačuje, že mnoho společností věří v příznivý vývoj svého podnikání i přes vysoké úrokové sazby a nejasný výhled ekonomiky. Trh práce letos odolal řadě hrozeb, zejména vysoké inflaci a rychlému zvyšování úrokových sazeb centrální bankou USA, jehož cílem bylo růst spotřebitelských cen zpomalit. Přestože zvýšení sazeb výrazně zdražilo úvěry, stabilní růst zaměstnanosti pomohl podpořit spotřebitelské výdaje a udržet růst ekonomiky, uvedla agentura AP.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, zůstala na 62,8 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, v září klesla na 7 % ze 7,1 %.

USA - míra participace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - míra participace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Průměrná hodinová mzda v září meziročně vzrostla o 4,2 %, čekalo se zopakování srpnového tempa růstu 4,3 %. Proti srpnu mzda v září stoupla o 0,2 %, čekal se 0,3% růst, v srpnu se mzda meziměsíčně zvýšila o 0,2 %.

USA - meziroční vývoj průměrné hodinové mzdy (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční vývoj průměrné hodinové mzdy (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Podle středečních dat agentury ADP v americkém soukromém sektoru v září získalo práci 89 tisíc lidí. Po srpnovém přírůstku 180 tisíc zaměstnaných (revidováno ze 177 tisíc) čekali analytici vznik asi 153 tisíc míst.

USA - změna počtu míst v soukromém sektoru podle ADP (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu míst v soukromém sektoru podle ADP (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

Zpráva o zářijovém vývoji nezaměstnanosti přichází v době, kdy Fed pečlivě zkoumá každý nový ekonomický údaj, aby se rozhodl, zda letos ještě jednou zvýší svou základní úrokovou sazbu, nebo ji nechá na současné úrovni až do roku 2024. Růst počtu pracovních míst v září přitom naznačuje, že trh práce zůstává dostatečně silný na to, aby Fed mohl letos úroky ještě zvýšit.

Ekonomika USA v druhém čtvrtletí přidala anualizovaně 2,1 %, inflace v srpnu stoupla na 3,7 %

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok stoupla o 2,1 % po růstu o 2,2 % v prvním kvartálu. Analytici odhadují, že v třetím čtvrtletí hospodářský růst USA zrychlí na zhruba 3,2 %. V čtvrtém kvartálu se však očekává zpomalení růstu, mimo jiné kvůli vyšším cenám ropy a negativním ekonomickým dopadům stávek v automobilovém průmyslu.

USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com
USA - anualizovaný vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech se v srpnu zvýšilo na 3,7 % z červencových 3,2 %. Inflace tak vzrostla nejvýrazněji za více než rok. Takzvaná jádrová inflace vyšla ovšem nižší, než se čekalo, meziroční činila 0,3 % a meziměsíční 4,3 %. Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 %, a byla tak nejvýše za více než 40 let.

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com
USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: ČTK, CNBC, Trading Economics

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika