ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu výrazně zvýšila
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu výrazně zvýšila. Ve své zprávě to v úterý uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index důvěry meziměsíčně stoupl o 10,3 bodu na -1,1 bodu. Hodnocení současné hospodářské situace se stabilizuje. Dílčí index ještě sice klesl, ale už jen o 0,5 bodu. Dostal se tak na -79,9 bodu.
"Zdá se, že jsme dosáhli dna. Ekonomická očekávání odborníků na finanční trh v říjnu 2023 znatelně rostou. Naproti tomu hodnocení hospodářské situace v Německu se téměř nezměnilo. Zvýšená ekonomická očekávání jdou ruku v ruce s očekáváním dalšího poklesu míry inflace a skutečností, že více než tři čtvrtiny respondentů nyní očekávají stabilní krátkodobé úrokové sazby v eurozóně. Negativní faktory, jako je konflikt v Izraeli - které někteří respondenti uváděli jako důvod pro revizi své prognózy růstu směrem dolů - neměly na celkově optimističtější výhled výrazný vliv," uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Začátkem letošního roku se německá ekonomika dostala do technické recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) v Německu snížil o 0,2 procenta a do konce roku pravděpodobně klesne o dalších 0,1 procenta, vyplývá z průzkumu mezi analytiky oslovenými agenturou Bloomberg. Jejich předpovědi naznačují, že se pak v dalším roce dostaví slabé oživení.
Zdroj: ČTK