US MARKETOtevírá za: 1 h 26 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Dorovnávací daň pro velké nadnárodní firmy je v Poslanecké sněmovně před schvalováním

Návrh nového zákona zavádějícího dorovnávací daň pro velké nadnárodní korporace je po úterý v Poslanecké sněmovně před schvalováním. Státnímu rozpočtu by jeho zavedení mohlo vynést do dvou miliard korun. Sněmovna by nový zákon mohla schvalovat příští pátek. V účinnost má vstoupit k poslednímu dni letošního roku. Stát by díky němu mohl danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí, ale působí i v tuzemsku. Protože k návrhu nikdo nepředložil žádný pozměňovací návrh, už se jím nebude zabývat garanční rozpočtový výbor.

Vláda původně odhadla výnos pro státní rozpočet až šest miliard korun ročně, pokud by ale zůstala dosavadní sazba daně z příjmu právnických osob 19 procent. Sněmovna ale přede dvěma týdny schválila v konsolidačním balíčku zvýšení sazby daně na 21 procent. V takovém případě odhaduje vláda pokles ročního výnosu na dvě miliardy korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to v úterý na dotaz předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové vysvětlil tím, že efektivní míra zdanění firem je při sazbě 19 procent odlišná než při sazbě 21 procent. Připomněl, že zvýšení firemních daní z 19 na 21 procent má podle odhadu přinést státu navíc 22 miliard korun.

Návrh zákona je čistou transpozicí předpisů EU. Zákon se bude vztahovat na velké nadnárodní i vnitrostátní společnosti, které měly ve dvou z posledních čtyř let konsolidované výnosy nejméně 750 milionů eur (18 miliard korun) a které působí i na českém trhu. Pokud jejich efektivní zdanění v Česku nedosáhne 15 procent, správce daně celé firmě nebo firmám ze skupiny působícím v Česku vyměří dorovnávací daň, která zajistí minimální patnáctiprocentní zdanění. O výnos z dorovnávací daně se státní rozpočet nebude dělit s rozpočty krajů ani obcí.

Cílem evropské směrnice, z níž návrh zákona vychází, je zastavit soutěž mezi jednotlivými státy ve snižování různých sazeb daní. Nástrojem k tomu má být právě zavedení jednotné minimální daňové sazby, která má zajistit rovné podmínky pro korporace a jejich součásti po celém světě a umožnit jednotlivým státům lépe chránit jejich základy daně.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaDaněPolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika