Analýza: Stavební produkce v Česku za tři čtvrtletí klesla o 1,5 procenta
Stavební produkce v Česku za první tři čtvrtletí meziročně klesla o 1,5 procenta. Inženýrské stavitelství, do kterého spadá například výstavba silnic či telekomunikačních a energetických sítí, se propadlo o 4,6 procenta. Pozemní stavitelství kleslo o 0,3 procenta. V roce 2024 se podle stavebních firem propad stavebnictví ještě prohloubí. Vyplývá to z analýzy CEEC Research, kterou společnost představila na čtvrtečním Setkání lídru českého stavebnictví.
Ředitelé stavebních firem očekávají v příštím roce propad o 2,7 procenta. V pozemním stavebnictví odhadují pokles o 2,5 procenta, v inženýrském o tři procenta. To by mohlo vést k poklesu tržeb stavebních firem v průměru o 1,5 procenta. Pokles očekávají velké i malé stavební firmy. Jejich kapacity jsou v současné době vytížené na 93 procent, ale a v dalších měsících očekávají pokles na 85 procent. Podle poloviny ředitelů stavebních společností je vytíženost kapacit ve srovnání s minulým obdobím nižší. Některé společnosti mají momentálně zakázky pouze na dva až tři měsíce.
Meziroční srovnání stavební produkce vychází z propočtů posledních dvanácti měsíčních indexů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Pokles české stavební produkce je větší, než je její průměr v Evropě. Tam stavební produkce momentálně vykazuje mírný nárůst o půl procenta. V uplynulých měsících stavebnictví meziročně ztrácelo ve většině evropských zemí. V současné době produkci českého stavebnictví podle studie pozitivně ovlivňuje vyšší množství rekonstrukcí budov a vývoj veřejných zakázek.
Podle analýzy za letošní tři čtvrtletí vzrostl počet veřejných zakázek ve stavebnictví o 23 procent. Jejich hodnota činila 168 miliard korun, což byl meziroční růst o 19 procent. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by hodnota zakázek mohla mimo jiné vést k rozhýbání trhu.
"Přispěje k tomu klesající inflace, stabilizace cen energií a ostatních vstupů. Rizikem přirozeně jsou nové otřesy globálních konfliktů, které mohou vyvolat další nejistotu na trzích a cenové šoky. Evropa i Česká republika jsou ale dnes na tyto situace mnohem lépe připraveny než před ruskou agresí na Ukrajině,“ uvedl Kupka.
V Česku se za letošní tři čtvrtletí podle dat ČSÚ začalo stavět 27 304 bytů, což bylo meziročně o 14,6 procenta méně. Od začátku roku se dokončilo 25 957 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 3,5 procenta. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nové výstavbě pomůže novela stavebního zákona, která by mohla vést ke zrychlování povolování výstavby. Zákon by měl začít platit v červenci příštího roku. Pomocí Národního plánu obnovy a zapojením soukromých zdrojů hodlá ministerstvo podpořit rozšiřování obecních bytových fondů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
