Aktivita v čínském průmyslu se vrátila k růstu, solidně roste i aktivita v Rusku
Aktivita v čínském průmyslu se v listopadu vrátila k růstu, který byl nejvýraznější od srpna. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu, které v pátek zveřejnila společnost S&P Global ve spolupráci se soukromou organizací Caixin. Svižným tempem v růstu pokračuje také aktivita v ruském průmyslu, a to navzdory tomu, že poprvé od července klesl objem nových exportních zakázek.
Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor v Číně podle Caixin/S&P Global v listopadu nečekaně vzrostl na 50,7 z říjnové hodnoty 49,5 bodu. Dostal se tak do pásma růstu, které vymezuje hranice 50 bodů. Cokoliv nad ní je růst, cokoliv pod ní znamená pokles aktivity.
Ačkoliv průzkum podle Caixin/S&P Global ukazuje růst aktivity, oficiální data ukázala, že index PMI klesl, a to na 49,4 bodu. Právě nejednoznačné výsledky obou průzkumů podle analytiků naznačují, že Čína potřebuje silnější opatření na podporu ekonomiky.
"V nominální hodnotě odpovídá průměr obou indexů tomu, že aktivita v továrnách minulý měsíc zůstala prakticky beze změn," řekla ekonomka společnosti Capital Economics Sheana Jüe. "V praxi to tak ale být nemusí - tvrdá data v poslední době obstojí lépe než měření založená na průzkumech," citovala ji agentura Reuters.
Čínské ekonomice se zatím nedaří pořádně se zotavit z dopadů pandemie covidu-19, mimo jiné kvůli problémům v realitním sektoru. Vliv na to ale mají i rizika související se zadlužením samospráv a slabý růst globální ekonomiky. Továrny se proto nyní potýkají s vyššími vstupními náklady, nadměrnou kapacitou a slabou poptávkou.
Oficiální průzkum pracuje s odlišnými daty než průzkum Caixin. Ten se zaměřuje na exportně orientované firmy a na malé a střední podniky v pobřežních oblastech. Čínští výrobci v listopadu v nových zakázkách zaznamenali nejrychlejší tempo růstu od června. Podle oficiálního průzkumu se však dílčí index nových zakázek snížil a je zpět v pásmu útlumu. Oficiální index vykázal za posledních osm měsíců pokles aktivity sedmkrát, zatímco index Caixin vykazuje výraznější kolísavost, za stejnou dobu se do pásma útlumu a pak zpět dostal třikrát.
"Ekonomika jede v různých odvětvích různou rychlostí, i když očekáváme, že příslušná opatření zůstanou proaktivní, což pomůže udržet celkovou dynamiku růstu v nadcházejících čtvrtletích," uvedli ve čtvrtek ekonomové z banky HSBC.
Co se Ruska týče, růst aktivity v průmyslu tam v listopadu pokračoval stejným tempem jako v říjnu. Index PMI zůstal na 53,8 bodu, což je druhá nejvyšší hodnota od ledna 2017. Moskva po invazi na Ukrajinu z loňského února vynakládá značné prostředky na výrobu, zejména pak do obranného sektoru. Růst aktivity v průmyslu tak od začátku invaze do značné míry závisí právě na domácí poptávce.
"Nové zakázky v listopadu nadále prudce rostly navzdory poklesu exportu, což podpořilo další zvýšení produkce, zaměstnanosti a nákupní aktivity," uvádí S&P Global. "Ačkoli poptávka celkově zůstala vysoká, údaje naznačovaly, že se týkala zejména domácích zákazníků, protože nové exportní zakázky poprvé za čtyři měsíce klesly."
Vývoj aktivity v ruském a čínském průmyslu kontrastuje s vývojem aktivity v Evropě. Index PMI pro zpracovatelský sektor v eurozóně za listopad podle předběžných údajů S&P Global vzrostl na 43,8 z říjnové hodnoty 43,1 bodu, takže zůstává hluboko v pásmu útlumu. Podobně podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se dál zhoršovaly, ale mírnějším tempem než v říjnu. Index PMI vzrostl na 43,2 ze 42 bodů v předchozím měsíci.
Zdroj: ČTK
Aktuality
