ČNB: Platební bilance skončila v třetím čtvrtletí čtvrtletí přebytkem 4,6 miliardy korun
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve třetím čtvrtletí letošního roku přebytkem zhruba 4,6 miliardy korun. Předběžné údaje ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období byla platební bilance ve schodku 227,3 miliardy korun. Letos zaznamenala v prvním čtvrtletí přebytek a ve druhém schodek. Celkově je letos od začátku roku v přebytku asi 13,3 miliardy korun, zatímco loni byla za první tři čtvrtletí ve schodku 331,7 miliardy korun.
Proti loňsku se zlepšila třeba bilance zboží a služeb, která letos skončila ve třetím čtvrtletí přebytkem zhruba 62 miliard korun. "Meziročně se výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 84,8 miliardy korun vzhledem k výraznějšímu snížení dovozu zboží v porovnání s poklesem vývozu. Obchodní bilance se zbožím tak byla aktivní ve výši 38,3 miliardy korun - meziroční zlepšení o 89,8 miliardy. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem 23,7 miliardy korun, což představuje meziroční pokles aktivního salda o pět miliard," sdělila v komentáři k bilanci ČNB.
Na poklesu salda u služeb měl podle centrální banky podíl především pokles vývozu telekomunikačních služeb a růst poplatků za využívání duševního vlastnictví. Přispěl k němu i vznik pasivní bilance zahraničního cestovního ruchu při nárůstu objemu vyvážených a dovážených turistických služeb.
Saldo bilance prvotních důchodů bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku stejně jako loni záporné, ale meziročně se zlepšilo z minus 197,5 miliardy na zhruba minus 47,5 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 150 miliard korun ovlivnil především nižší objem dividend a podílu na reinvestovaném zisku náležejících zahraničním vlastníkům. Objem poukázaných dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí činil 69,7 miliardy korun, což představuje v meziročním srovnání pokles o 104,2 miliardy," uvedla banka.
Schodek v bilanci druhotných důchodů se naopak meziročně prohloubil asi o 2,9 miliardy na minus 9,9 miliardy korun. Kapitálový účet byl ve třetím čtvrtletí aktivní s 4,1 miliardy korun, ale jeho bilance se proti loňsku také zhoršila, a to zhruba o 10,3 miliardy korun. Podle ČNB to způsobily nižší příjmy z rozpočtu Evropské unie zaznamenávané na kapitálovém účtu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
