Maďarsko má nejvyšší náklady na obsluhu dluhu v celé Evropské unii
Maďarský rozpočet zatěžuje splácení úroků z vládních dluhopisů. V prvních třech kvartálech loňského roku na ně vláda v Budapešti musela vyčlenit 2,5 bilionu forintů (zhruba 160 miliard Kč), což je dvakrát tolik než ve stejném období předloni, vyplývá z údajů maďarského statistického úřadu. Země tak čelí nejvyšším nákladům na obsluhu dluhu v poměru k velikosti své ekonomiky v celé Evropské unii.
Maďarská centrální banka minulý měsíc odhadla, že náklady na obsluhu veřejného dluhu v roce 2023 činily 4,3 % hrubého domácího produktu. Letos podle ní klesnou, ale jen na 4,2 % HDP.
Itálie podle Bloombergu loni vydala na obsluhu veřejného dluhu 3,8 % HDP, Česká republika na ni vyčlenila 1,3 % HDP.
Maďarsko se ve středu stalo jednou z prvních zemí rozvíjejících se trhů, které prodaly dolarové dluhopisy, aby uspokojily své rostoucí finanční potřeby. Země v loňském roce zvýšila objem půjček, protože potřebuje dorovnat chybějící prostředky z fondů EU, které jí unie pozastavila kvůli obavám z úplatkářství a o stav právního státu za vlády premiéra Viktora Orbána.
Vzhledem k tomu, že prostředky z EU jsou v nedohlednu, Maďarsko loni zvýšilo emise forintů a zaplatilo vysokou prémii za retailové dluhopisy vázané na inflaci. Ta totiž podle odhadů centrální banky loni v průměru činila téměř 18 %.
Vyšší úrokové platby představují zátěž pro vládu. Těžit z nich ale budou maďarští občané, kteří si vládní dluhopisy nakoupili, což po recesi v roce 2023 podpoří oživení domácí spotřeby, napsal ve středu ministr hospodářství Marton Nagy v článku na zpravodajském webu Index.
Zdroj: ČTK
Aktuality
