ČNB na únorovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 %
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 %. Sazba klesla podruhé v řadě, na prosincovém jednání ji ČNB snížila o čtvrt procentního bodu ze 7,00 %. Sazba je nyní na nejnižší úrovni od června 2022. Analytici snížení sazby očekávali, rozcházeli se ale v odhadu, jak výrazný pokles bude. Pro snížení základní sazby o půl procentního bodu hlasovalo šest ze sedmi členů rady, jeden člen navrhoval ještě razantnější pokles o 0,75 procentního bodu.
Vedle základní úrokové sazby snížila bankovní rada ČNB i lombardní a diskontní sazbu. Lombardní sazba, za niž si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, je nově 7,25 % a diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, klesla na 5,25 %.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky. Zároveň ale při vyšších úrocích roste zhodnocení vkladů na účtech.
Prosincovým rozhodnutím ČNB ukončila nejdelší období beze změny úrokových sazeb od roku 2017. Tehdy skončila téměř pětiletá fáze, kdy základní úroková sazba byla 0,05 %. Od roku 2017 bankovní rada měnila sazby přinejmenším jednou ročně.
Analytici snížení sazeb na únorovém jednání očekávali. Podle nich pro něj hovořil útlum ekonomiky i slábnoucí inflace. Údaje o inflaci za leden sice zatím ještě nejsou známy, dosavadní čísla z ekonomiky však podle analytiků naznačují, že by se měla pohybovat kolem tří procent. V prosinci byla meziroční inflace 6,9 %.
Analytici: ČNB snížila sazby razantněji díky přesvědčení, že inflace slábne
"ČNB se rozhodla pokles sazeb mírně uspíšit, a to patrně z důvodu, že se zvýšila jistota centrálních bankéřů týkající se poklesu inflace v letošním roce, a tudíž i potřeba měnovou politiku začít uvolňovat," řekl analytik z České bankovní asociace Jakub Seidler. Analytici byli ohledně jednání rozpolcení, čekali pokles sazeb o 25 nebo 50 bazických bodů. V tržních úrokových sazbách byl zaceněn pokles o 50 bazických bodů, samotné rozhodnutí by tak nemělo na trzích způsobit výraznější změny, dodal.
"Bankovní rada přistoupila k razantnějšímu snížení sazeb navzdory nedávnému oslabení koruny a též navzdory tomu, že dosud není k dispozici velmi důležitá statistika inflace za letošní leden," doplnil analytik z Generali Investments Radomír Jáč.
Krátkodobě se díky kroku ČNB sníží sazby komerčních úvěrů, což podnikům částečně zlevní financování, upozornil partner PwC ČR Jan Brázda. Částečně i proto, že přibližně polovina firemních úvěrů už se dnes poskytuje v eurech, dodal. Hlavně exportérům by mohl podle něj pomoci sekundárně vyvolaný tlak na oslabování koruny. "Za předpokladu, že bude ČNB nadále cílovat na inflaci a dojde k dalšímu snižování úrokového diferenciálu vůči k euru, nebude koruna natolik atraktivní pro investory a pravděpodobně oslabí," podotkl.
Poněkud nešťastné je, že bankovní rada rozhodovala bez znalosti inflace za leden, která bude zveřejněna příští týden, míní analytik z Deloitte Václav Franče. Dá se podle něj očekávat, že lednová inflace se bude pohybovat okolo tří procent, tedy na horní hraně tolerančního pásma ČNB.
O intenzitě poklesu úrokových sazeb v letošním roce podle analytika z Komerční banky Martina Gürtlera do velké míry rozhodne právě výše lednové inflace. Ta totiž podle něj zároveň nastaví hladinu, kolem které se bude inflace pohybovat po zbytek roku. Do vývoje sazeb i samotné inflace může promluvit i vývoj koruny, rizikem je zejména pokračování současného oslabujícího trendu, uvedl dále. "Repo sazba by se podle naší prognózy v polovině letošního roku měla pohybovat poblíž pěti procent a do jeho konce by měla klesnout k čtyřem procentům," odhadl.
Koruna hned po rozhodnutí ČNB o poklesu sazeb oslabila o více než půl procenta
Koruna v prvních minutách po rozhodnutí České národní banky snížit základní úrokovou sazbu o půl bodu oslabila o více než půl procenta, a překonala tak hranici 25,10 EUR/CZK. Je tak na nejslabších úrovních od jara 2022.
"Reakce byla prudká, přestože už dříve bylo centrálními bankéři naznačeno, že by mohlo dojít k razantnějšímu snižování sazeb," uvedl analytik z XTB Tomáš Cverna. Důsledkem slabší koruny mohou být podle něj vyšší ceny importovaného zboží.
Vzhledem k očekávanému agresivnímu snižování úrokových sazeb může letos česká koruna oslabovat i dále, vyloučen není ani pohyb kurzu nad 25,50 EUR/CZK, upozornil analytik z Purple Trading Petr Lajsek. V takovém případě však už může ČNB zakročit pomocí devizových rezerv na obranu koruny. Příliš slabá měna by totiž mohla opět inflaci rozvířit, podotkl.
ČNB v nové prognóze zhoršila výhled ekonomiky, letos čeká růst HDP jen o 0,6 %
V nové prognóze Česká národní banka zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt letos podle ní vzroste o 0,6 %, zatímco listopadová prognóza ČNB čekala růst o 1,2 %. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu loni HDP klesl o 0,4 %. Prognóza ČNB předpokládá letos jen slabé hospodářské oživení, rychlejší růst podle ní čeká ekonomiku až v příštím roce. I tam ale centrální banka zhoršila výhled, když nyní předpokládá růst HDP jen o 2,4 %, zatímco v listopadu vyhlížela tempo expanze 2,8 %.
Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou, upozornil guvernér Aleš Michl. Domácí spotřebu podle něj tlumí vedle přísné měnové politiky i negativní nálada spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám.
Inflační tlaky v ekonomice podle ČNB odeznívají a průměrná inflace by se měla letos snížit na 2,6 % z loňských 10,7 %. Jádrová inflace, jež nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, bude letos podle centrální banky zvýšená, za rok má být její průměrná hodnota 2,9 %. Výhled inflace pro příští rok ČNB upravila na 2 % z listopadového odhadu 2,1 %.
Odhad letošního průměrného kurzu koruny k euru ČNB v nové prognóze nezměnila, očekává ho na úrovni 24,60 EUR/CZK. Vývoj kurzu podle Michla nehrál roli ani při rozhodování o nastavení sazeb. V příštím roce čeká ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 EUR/CZK.
Experti: Pokles sazeb sníží úročení vkladů a zlevní hypotéky
Rozhodnutí centrální banky o dalším snížení sazeb povede k postupnému snižování úročení spořicích účtů a termínovaných vkladů u bank i ke zlevňování hypoték s kratší fixací, shodují se experti. Banky nyní rozhodnutí měnové autority analyzují.
"Situaci aktuálně analyzujeme a samozřejmě snížení sazeb zvažujeme," řekla mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. "Domníváme se, že tato změna se nebude týkat jen těch bank, které mají nastavenou automatiku, ale že sazby upraví také další banky," doplnila mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová. "Sledujeme situaci na trhu a není vyloučeno, že během následujících dnů či týdnů na kroky ČNB zareagujeme," uvedl mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík.
ČSOB bude podle mluvčí Michaely Průchové držet aktuální sazby spořicích účtů do 5. dubna beze změny. Úpravy sazeb u termínovaných vkladů mohou být rychlejší. Snižování bude zejména u vkladů s delší splatností. Naopak u kratších se banky snaží sazby držet, případně i zvyšovat, dodala. Air Bank bude dopad snížení sazeb ČNB do nabídky úvěrových a spořicích produktů ještě analyzovat, uvedla mluvčí Jana Pokorná.
Z pohledu hypotečních úrokových sazeb bude mít krok centrálních bankéřů dopad především na kratší fixace, uvedl úvěrový expert ve společnosti Broker Trust Vojtěch Ostatek. Klesnout by podle něj měly úrokové sazby hypoték s fixací do tří let.
"Minule už jen náznak možného snižování sazby ze strany ČNB měl za následek přehlídku nabídek nižších hypotečních sazeb ze strany komerčních bank a tento trend pokračoval i po snížení," upozornil ředitel společnosti Ownest Martin Machala. Část odložené poptávky, která bobtná už od léta předloňského roku, se podle něho opět přelije přes pomyslnou hráz nedostupnosti hypotéky. "Očekáváme v nastávajících měsících větší zájem o hypotéky a akční sazby od jednotlivých bank," doplnila mluvčí poradenské firmy FinGO Jana Vaisová.
Zdroj: ČNB, ČTK