Modul Odysseus je na lunární orbitě, připravuje se na historické přistání
Přistávací modul Odysseus společnosti Intuitive Machines se úspěšně dostal na nízkou oběžnou dráhu Měsíce. Na povrch této přirozené zemské družice se pokusí sestoupit ve čtvrtek, zhruba týden po svém startu z floridského Kennedyho vesmírného střediska. Firma z texaského Houstonu si v případě úspěchu zapíše prvenství jako první soukromý subjekt, kterému se podařilo přistát na Měsíci.
Čtvrteční pokus o dosednutí na prašný lunární povrch s napětím sleduje také americký Národní úřad pro vesmír a letectví (NASA). Odysseus totiž veze jeho náklad a stal by se prvním americkým modulem, který přistál na povrchu Měsíce od konce mise Apollo v roce 1972.
Modul typu Nova-C, který má pro misi IM-1 označení Odysseus, zažehl své motory, zatímco byl na odvrácené straně Měsíce a bez kontaktu se Zemí. Kontrolní středisko tak muselo čekat, dokud s kosmickým plavidlem opět nenaváže spojení, aby zjistilo, zda se mu podařilo usadit se na lunární orbitě, píše agentura AP.
Technici ve čtvrtek sníží letovou výšku modulu ze zhruba 90 kilometrů nad lunárním povrchem na pouhých deset kilometrů. Jde o klíčový manévr, který se opět odehraje na odvrácené straně Měsíce. Následně se pokusí přistát přibližně 300 kilometrů od lunárního jižního pólu.
AP poznamenává, že Měsíc je posetý důkazy o neúspěšných přistáních. Leží na něm patrně trosky modulu Hakuto-R japonské firmy ispace, robotické sondy Berešit izraelské neziskové organizace SpaceIL nebo ruského modulu Luna-25. O přistání na Měsíci chtěl v následujících dnech usilovat i modul Peregrine americké firmy Astrobotic Technology. Krátce po lednovém startu však společnost informovala o kritickém úniku paliva a modul se nakonec vrátil k Zemi, kde shořel v atmosféře.
Zdroj: ČTK