Evropské akcie ve středu zdražily, zisky indexů se vešly do půl procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, nejvíce posílil britský index FTSE 100. Růst táhly cenné papíry v technologickém sektoru, nedařilo se naopak akciím v mediálním odvětví. Investoři netrpělivě očekávají čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,39 % na 498,21 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,43 % na 7 679,31 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,10 % na 17 716,71 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,28 % na 7 954,74 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Grifols (-11,27 %), Worldline (-6,35 %) nebo Embracer Group (-6,33 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Encavis (+18,06 %), TUI (+9,00 %) či EQT (+8,26 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Britská ekonomika by v letošním roce mohla vykázat růst o 0,8 procenta, a zotaví se tak z recese, ve které se ocitla ve druhé polovině loňského roku. V parlamentu to ve středu při představování rozpočtu řekl ministr financí Jeremy Hunt. Nový odhad je o desetinu procentního bodu vyšší, než loni v listopadu očekával Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). Dnešní Huntův projev k rozpočtovým záležitostem je zřejmě poslední před nadcházejícími volbami.
- Německá policie potvrdila pravost dopisu, kterým se levicoví aktivisté přihlásili k úterní sabotáži továrny americké automobilky Tesla nedaleko Berlína. Závod kvůli výpadku proudu musel zastavit výrobu. Podnik mezitím vyčíslil škody na stovky milionů eur. Někteří odborníci teď vyjadřují obavy o budoucnost výroby automobilů v Německu. Útok na Teslu odsoudila i mluvčí německé vlády.
- Export z Německa se v lednu zvýšil o 6,3 procenta, což je mnohem více, než se čekalo. Poptávka po německém zboží se zvýšila jak v zemích Evropské unie, tak i v Číně. Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnil německý statistický úřad. Podíl exportu na hrubém domácím produktu (HDP) Německa je velmi vysoký, země tak pocítila dopady oslabení globální ekonomiky ze všech evropských států nejvíce.
- Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ve středu jednal se šéfem ruské státní energetické firmy Rosatom Dmitrijem Lichačovem o situaci v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. S Lichačovem se sešel v ruském Soči, informovala ruská agentura RIA Novosti. Později se má Grossi setkat také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
- Německo v letošním roce vykáže růst hrubého domácího produktu jen o 0,2 procenta. V prognóze zveřejněné ve středu to uvedl německý hospodářský institut Ifo, který ještě na konci ledna vycházel z růstu o 0,7 procenta. Hlavní prognostik institutu Ifo Timo Wollmershäuser zhoršení výhledu zdůvodnil tím, že výkon německé ekonomiky tlumí vysoké úrokové sazby, inflace a slabá světová ekonomika. Na příští rok naopak Ifo očekává růst o 1,5 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než předpoklad v lednové prognóze.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v lednu meziročně klesly o 1 % (odhad: -1,3 %, prosinec: -0,5 %, revidováno z -0,8 %) a meziměsíčně vzrostly v souladu s odhady o 0,1 % (prosinec: -0,6 %, revidováno z -1,1 %).
- Německo: Obchodní bilance v lednu skončila přebytkem 27,5 miliardy EUR (odhad: +21,5 miliardy EUR, prosinec: +23,3 miliardy EUR, revidováno z 22,2 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC