Růst slovenské ekonomiky loni zpomalil na 1,1 %
Slovenská ekonomika loni zpomalila tempo růstu na 1,1 procenta z 1,8 procenta v roce předchozím. ČTK o tom ve čtvrtek informoval slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z února. S výjimkou roku 2020, kdy hospodářství zaznamenalo výrazný pokles v souvislosti s dopady epidemie nemoci covid-19, byl výsledek za loňský rok nejhorší od roku 2013. Ekonomice Slovenska podle analytiků pomohlo také dočerpávání peněz z evropských fondů z předchozího sedmiletého rozpočtového období EU. Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta po nárůstu o 2,4 procenta v roce předchozím.
V samotném posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska meziročně zvýšil o 1,3 procenta po růstu o 1,1 procenta v předchozím kvartálu, mezičtvrtletně pak HDP vzrostl o 0,3 procenta. V únoru statistici odhadovali, že slovenská ekonomika v posledních třech měsících loňského roku vzrostla proti stejnému období roku předchozího o 1,2 procenta.
Ekonomice podle statistiků loni pomohly investice, které se zvyšovaly nejrychleji za posledních osm let, a také přebytek zahraničního obchodu.
"Hnacím motorem byly také vyšší výkony odvětví, zejména průmyslu, obchodu a stavebnictví. Ekonomiku naopak brzdil pokles spotřeby domácností, vysoká inflace je donutila šetřit více než za pandemie či finanční krize," uvedli statistici.
Spotřeba slovenských domácností loni reálně klesla meziročně o 2,5 procenta, což bylo nejvíce za posledních téměř 30 let. Výdaje po zohlednění inflace snížil i veřejný sektor a neziskové instituce.
"Investiční aktivita byla klíčová pro růst slovenské ekonomiky v roce 2023. Investiční aktivita měřená tvorbou hrubého fixního kapitálu byla nejdynamičtější v posledním čtvrtletí, investice meziročně vzrostly téměř o 16 procent," uvedl v komentáři analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš. Dodal, že pozitivní vývoj souvisel s dočerpáním peněz z evropských fondů z předchozího programového období, stejně jako se začátkem čerpání nových fondů a plánu obnovy.
"Důvody dynamického růstu fixních investic v závěru loňska jsou téměř identické s rekordním rokem 2015. Hlavním zdrojem jejich růstu byly veřejné investice, které značně podpořilo dočerpávání evropských fondů," napsal analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.
Kočiš upozornil na riziko, že Slovensko by minimálně dočasně mohlo přijít o evropské peníze, a to v souvislosti se změnami v trestním zákoníku, obavami Evropské komise ohledně možného ohrožení vlády práva na Slovensku a kvůli neschváleným výdajovým limitům pro veřejný sektor. Platnost části schválených změn ve slovenském trestním právu ústavní soud pozastavil a posoudí jejich soulad se slovenskou ústavou.
Zdroj: ČTK