US MARKETOtevírá za: 9 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čína je pro Západ stále nenahraditelný trh

Největší americká banka JPMorgan a také největší evropský správce majetku francouzská společnost Amundi, chystají další velkou expanzi v Číně. Také Němci loni v Číně historicky rekordně investovali. Tento vývoj však kontrastuje s často povrchními a zkratkovitými zprávami z médií, z nichž by mohl nejeden soudit, že Západ Čínu ekonomicky opouští.

Divize správy aktiv zmíněné americké banky JPMorgan v Číně pokračuje v náboru nových zaměstnanců. Druhá největší světová ekonomika pro ni totiž představuje nenahraditelný trh, jak v pátečním rozhovoru zmiňuje Desiree Wang, výkonná ředitelka JPMorgan Asset Management China.

JPMorgan v Číně masivně investuje a expanduje. Loni americká banka získala plnou kontrolu nad tamními fondy, které do té doby vlastnila společně s místními partnerskými společnostmi. V minulém roce také pořídila podíl v divizi správy aktiv čínské banky China Merchants Bank. Číňané mohou s JPMorgan investovat do více než devadesáti jejích podílových fondů zaměřených na akcie, dluhopisy a další možné investice. Aktuálně má JPMorgan Asset Management China v Číně 64 milionů klientů.

Čínský trh stále skýtá značný potenciál, jelikož pouze desetina majetku domácností tam má podobu investic v akciích nebo podílových fondech, zatímco v USA je to hned celá třetina, uvedla Wangová.

Průkopníkem zásadního pronikání západních finančních domů na čínský trh je však francouzská společnost Amundi, největší správce majetku v EU a potažmo v Evropě. Amundi vznikla roku 2010 sloučením divizí správy aktiv francouzských bank Crédit Agricole a Société Générale, která je matkou tuzemské Komerční banky. 

V roce 2019 se Amundi stala vůbec první zahraniční firmou, jež získala většinový podíl v některé z čínských společností zaměřených na správu majetku. Většinu získala ve společném podniku s divizí správy majetku velké státní čínské banky Bank of China. Do roku 2025 chce Amundi, která patří k největším poskytovatelům služeb kolektivního investování také v Česku, v Číně navýšit objem tamních spravovaných investic na 250 miliard dolarů.

Potenciálu Číny si všímají také německé firmy a velké podniky. Německé přímé zahraniční investice v Číně loni dosáhly historicky rekordní úrovně, v přepočtu více než 300 miliard korun. V loňském roce se přitom také zvýšil podíl Číny na celkových zahraničních investicích Německa.

Zdroj: TRINITY BANK

Americké bankyČínaInvestiční fondyJPMorgan Chase & Co
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa