Americké akcie v pátek i za celý týden oslabily, během dne indexy S&P 500 a Nasdaq Composite stanovily nová maxima
Americké akcie v pátek uzavřely v červených číslech a rovněž za celý týden se všechny tři hlavní indexy snížily. V průběhu dne S&P 500 a Nasdaq Composite dosáhly nových historických maxim. Index Dow zaznamenal nejhorší týden od loňského října. Nedařilo se polovodičovému sektoru, jehož výraznější pokles zapříčinil výprodej cenných papírů firmy NVIDIA. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali především údaje z trhu práce.
Index Dow v pátek klesl o 0,18 % na 38 722,69 bodu, širší index S&P 500 ubral 0,65 % na 5 123,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,16 % na 16 085,11 bodu. Index volatility VIX se v závěru týdne zvýšil o 2,08 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 4,081 %.
Cena ropy se snížila o více než procento, zlato si připsalo necelé procento a cena stříbra zůstala téměř beze změny. Bitcoin během pátku zaznamenal nový cenový rekord, když kolem 15.30 SEČ poprvé v historii podle serveru CoinDesk stoupl nad 70 000 USD. Později kryptoměna část zisků smazala a na konci dne se obchodovala okolo 69 000 USD.
Z makroekonomických indikátorů investoři vyhodnocovali především data z amerického trhu práce. Zámořská ekonomika v únoru vytvořila asi 275 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 229 tisíc míst v lednu. Míra nezaměstnanosti stoupla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 %, na 3,7 % se držela od listopadu. Analytici v průměru předpokládali, že v únoru vzniklo 200 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti. Zvýšení míry nezaměstnanosti a vývoj mezd vyvolávají pochybnosti, zda americká centrální banka v červnu sníží sazby, jak řada analytiků očekává.
Navzdory vlně propouštění na začátku roku se zaměstnavatelé v USA obecně snaží udržet si pracovníky. Ačkoli nabídka a poptávka po pracovní síle se vracejí do rovnováhy, některá odvětví stále zoufale hledají kvalifikované pracovníky. Podle vládních údajů z tohoto týdne připadlo v lednu na jednoho nezaměstnaného 1,45 volného pracovního místa. To je nad průměrem 1,2 místa z roku před pandemií covidu-19. Situační zpráva Fedu zvaná Béžová kniha také ukázala, že v únoru přetrvávaly potíže se získáváním pracovníků pro vysoce kvalifikované pozice.
Akciové indexy táhly dolů cenné papíry Nvidie, které v páteční seanci ztratily dech. Miláček odvětví umělé inteligence zakončil nejhorší obchodní den od konce května propadem o více než 5 %. Navzdory tomuto oddechu akcie Nvidie za celý týden i tak posílily o více než 6 %. "Neznamená to, že by potenciál dlouhodobého růstu skončil," řekl Sam Stovall, hlavní investiční stratég ve společnosti CFRA Research, o pátečním výkonu Nvidie. "Jen to říká, že jsme možná předběhli sami sebe. Dostali jsme se do situace překoupenosti a je čas vybrat nějaké zisky," dodal. Jen letos tržní kapitalizace společnosti narostla o více než bilion dolarů.
Index Philadelphia Semiconductor, který mapuje tři desítky nejvýznamnějších producentů čipů, klesl o čtyři procenta a výrazně zaostal za výkonem širšího trhu. Výhled podniku Broadcom na investory neudělal dojem, a tak cena akcií firmy klesla o 7 %. Podnik Marvell Technology čeká kvůli nízké poptávce za první čtvrtletí horší výsledky, než prognózoval trh. Cenné papíry tohoto výrobce čipů se v pátek propadly o 11,4 %.
Akcie Applu si v pátek naopak vedly lépe a připsaly si více než procento. Tímto ziskem přerušily nejdelší sérii ztrát od začátku roku 2022. Oblíbený technologický titul je však za celý týden stále slabší o téměř 5 %, což jej posílá na chvost výkonnosti v rámci indexu Dow.
Za celý uplynulý týden Dow odepsal 0,93 %, S&P 500 korigoval o 0,26 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,17 %.
Dolar v závěru týdne mírně oslabil
Dolar v pátek mírně oslabil vůči koši měn po zprávě o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.10 SEČ klesal o 0,1 % na 102,756 bodu, euro vůči dolaru ztrácelo rovněž 0,1 % na 1,0938 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v únoru vytvořila asi 275 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 229 tisíc míst v lednu (revidováno z 353 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 %, na 3,7 % se držela od listopadu. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v únoru vzniklo 200 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti.
- Před třemi lety měla ekonomika Spojených států velké problémy, nyní ji zemi závidí celý svět, řekl americký prezident Joe Biden ve svém výročním projevu v Kongresu. Biden se před listopadovými volbami snaží přesvědčit voliče, že kroky jeho administrativy zlepšily jejich finanční situaci, zatímco velká část Američanů vidí stav hospodářství pesimisticky. Před zákonodárci také prosazoval navýšení firemní daně a novou daň pro miliardáře.
- Americká společnost Apple uživatelům od příštího roku usnadní přechod ze svých přístrojů iPhone na chytrý telefon s konkurenčním operačním systémem Android. Firma ve čtvrtek uvedla, že je to součást její snahy přizpůsobit se novým pravidlům EU známým jako Nařízení o digitálních trzích (DMA).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple dostala od Evropské komise pokutu více než 1,8 miliardy eur. Sankce je za to, že Apple bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele o možnostech platby mimo svůj obchod App Store, oznámila v pondělí komise. Pro Apple je to první pokuta, kterou od antimonopolního orgánu Evropské unie dostal. Americká společnost hodlá rozhodnutí napadnout u soudu.
- Američtí nízkonákladoví letečtí dopravci JetBlue Airways a Spirit Airlines v pondělí zrušili dohodu o fúzi v hodnotě 3,8 miliardy dolarů. Soud v lednu transakci zablokoval kvůli obavám z omezení hospodářské soutěže. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americká letecká společnost American Airlines koupí 260 nových letadel od výrobců Airbus, Boeing a Embraer. Aerolinky tak chtějí zvýšit svoji kapacitu, aby uspokojily rostoucí poptávku po cestování. Uvedly to American Airlines v pondělním prohlášení.
- Audit výroby letounů 737 MAX u společností Boeing a jejího dodavatele Spirit AeroSystems zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Uvedl to v pondělí americký Federální úřad pro letectví (FAA). Společnosti Boeing a Spirit AeroSystems, která vyrábí trup letounu MAX, se k věci zatím nevyjádřily.
- Uživatelé po celém světě v úterý hlásili výpadek služeb společnosti Meta Platforms včetně sociálních sítí Facebook, Instagram, Threads a komunikačního nástroje Messenger. Mluvčí Mety Andy Stone po zhruba dvou hodinách na sociální síti X oznámil, že přístup ke službám se podařilo obnovit. Dodal, že firma měla technický problém, podrobnosti však nezveřejnil. Uživatelé začali hlásit výrazný výpadek služeb Mety kolem 16.00 SEČ, ukázaly stránky downdetector.com, které sledují hlášení o výpadcích. Incident představuje jeden z nejrozsáhlejších výpadků v poslední době a postihl zřejmě miliony uživatelů po celém světě.
- Prodej smartphonů od společnosti Apple se v Číně v prvních šesti týdnech letošního roku snížil o 24 %. Americká firma se tak mezi prodejci chytrých telefonů propadla na čtvrté místo. Apple čelí zvýšené konkurenci místních výrobců, jako je Huawei. Čínskému trhu s chytrými telefony jako celku se nedaří, napsala s odkazem na data analytické společnosti Counterpoint Research agentura Bloomberg.
- Čtyři bývalí vysoce postavení manažeři americké internetové společnosti Twitter zažalovali miliardáře Elona Muska. Tvrdí, že jim dluží odstupné v celkové výši přes 128 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.
- Uživatelé fóra na sociální síť Reddit hrozí, že vsadí proti růstu ceny akcií jejího provozovatele. Ten se chystá vstoupit na burzu ve Spojených státech a doufá, že by jej investoři mohli ocenit na 6,5 miliardy dolarů. Datum vstupu na burzu firma ještě nezveřejnila.
- Americký kompozitní index nákupních manažerů v únoru podle finálních dat S&P Global vzrostl na 52,5 bodu (flash: 51,4 bodu, leden: 52 bodů) a PMI v sektoru služeb vzrostl na 52,3 bodu (flash: 51,3 bodu, leden: 52,5 bodu). Index nákupních manažerů ve službách od ISM v únoru klesl na 52,6 bodu (odhad: 53 bodů, leden: 53,4 bodu).
- Průmyslové zakázky v USA v lednu meziměsíčně klesly o 3,6 % (odhad: -2,9 %, prosinec: -0,3 %, revidováno z +0,2 %).
- Společnost OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT, se brání žalobě Elona Muska, v níž ji miliardář obviňuje, že opustila svou původní misi. Společnost tvrdí, že nad ní chtěl převzít kontrolu a usiloval o ředitelský post. V úterý to napsali spoluzakladatelé tohoto start-upu v čele s výkonným ředitelem Samem Altmanem na svém blogu. Musk podle nich v roce 2018 také vedl kampaň za spojení OpenAI s výrobcem elektromobilů Tesla, kterého řídí, mají to dokládat e-maily z té doby.
- Správce fondů Fidelity International letos kvůli snižování nákladů propustí celosvětově devět procent svých zaměstnanců. Zruší tedy přibližně 1 000 pracovních míst. S odvoláním na interní zprávu firmy o tom ve středu informovala agentura Reuters.
- Továrna americké automobilky Tesla nedaleko Berlína bude po sabotáži, k níž se přihlásili levicoví aktivisté, bez elektřiny až do konce příštího týdne. Deníku Bild to ve středu řekl mluvčí společnosti. Firma škodu v úterý vyčíslila na vyšší stovky milionů eur.
- Americká centrální banka stále očekává, že ještě letos sníží svoji základní úrokovou sazbu. Zda bude pokračovat současné tempo zpomalování inflace, však není jisté. Ve středu to uvedl v projevu před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů šéf Fedu Jerome Powell.
- V americkém soukromém sektoru v únoru získalo práci 140 tisíc lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po lednovém přírůstku 111 tisíc zaměstnaných (revidováno ze 107 tisíc) čekali analytici vznik 150 tisíc pracovních míst
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu klesly o 0,3 % (flash: -0,1 %, prosinec: +0,4 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v lednu 8,863 milionu (odhad: 8,9 milionu, prosinec: 9,026 milionu, revidováno z 8,889 milionu).
- Americká banka New York Community Bancorp (NYCB) si zajistila finanční injekci v objemu jedné miliardy dolarů. Mezi investory je i bývalý ministr financí Steven Mnuchin, a to prostřednictvím své investiční společnosti Liberty Strategic Capital. Banka, která má po odhalení slabin v podnikovém řízení vážné potíže, zároveň ve středu jmenovala nového šéfa. Ve čtvrtek banka informovala o dalším odlivu vkladů a rozhodla, že opět sníží dividendu, uvedla agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. března zůstal na 217 tisících (předchozí týden revidován z 215 tisíc), když se čekal výsledek 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 24. února vzrostl na 1,906 milionu z 1,898 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,905 milionu), když se čekal pokles na 1,889 milionu.
- Obchodní bilance usa se zbožím za leden vykázala schodek 67,4 miliardy USD (odhad: -63,5 miliardy USD, prosinec: -64,2 miliardy USD, revidováno z -62,2 miliardy USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Target v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,98 USD (odhad: 2,42 USD), tržby 31,92 miliardy USD (odhad: 31,83 miliardy USD).
- Americký maloobchodní prodejce obuvi a oděvů Foot Locker oznámil za čtvrté čtvrtletí loňského roku lepší než očekávané výsledky. Tržby firmě meziročně vzrostly o 2 % na 2,38 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Zisk na akcii 0,38 dolaru (odhad: 0,32 USD) představuje ale výrazný pokles proti zisku 0,97 dolaru na akcii ve stejném čtvrtletí loňského roku. Cenné papíry společnosti v předobchodní fázi ve středu ztrácely zhruba 10 %.
- Výsledky Campbell Soup v 2QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 2,46 miliardy USD (odhad: 2,44 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch v 4Q: Čistý zisk na akcii 2,97 USD (odhad: 2,83 USD), tržby 1,45 miliardy USD (odhad: 1,43 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman v 3QFY2024: Čistý zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,069 miliardy USD (odhad: 1,129 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 37,6 miliardy USD, (v souladu s odhady).
- Výsledky Gap v 4Q: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 4,30 miliardy USD (odhad: 4,22 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 4Q: Zisk na akcii 3,92 USD (odhad: 3,61 USD), tržby 58,44 miliardy USD (odhad: 59,16 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom v 1QFY2024: Zisk na akcii 10,99 USD (odhad: 10,29 USD), tržby 11,96 miliardy USD (odhad: 11,71 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK