US MARKETOtevírá za: 1 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Argentinský Senát odmítl prezidentský výnos pro deregulaci ekonomiky

Argentinský prezident Javier Milei neuspěl v Senátu se svým výnosem na deregulaci ekonomiky. Normu, která mění či ruší na 300 zákonů, většina senátorů zamítla, píší agentury Reuters a AFP. Prezidentský výnos projedná ještě dolní komora, která by ho mohla definitivně smést ze stolu. V parlamentu nemá prezidentova strana Svoboda postupuje většinu.

Takzvaný dekret nutnosti a naléhavosti (DNU) je součástí "šokové terapie", skrze něj chce ultraliberální prezident Milei uzdravit argentinskou ekonomiku. Výnos se zaměřuje především na deregulaci ekonomiky. Text počítá s koncem regulace nájemného či cen základního zboží, s uvolněním pravidel na trhu práce a otevírá cestu novým privatizacím. Některé části výnosu, například změny trhu práce, pozastavily soudy.

Ve čtvrtek večer místního času výnos odmítl Senát, když proti němu hlasovalo 42 ze 72 jeho členů. Výnos odmítli zákonodárci z levicových a peronistických stran a také někteří senátoři ze středových klubů. Senátor Martin Lousteau ze středového klubu UCR označil dekret za protiústavní.

Výnos ještě projedná dolní komora. Pokud by ho rovněž zamítla, tak by legislativní text přestal platit. V obou komorách parlamentu má prezidentova strana Svoboda postupuje jen menšinu a o podpoře musí jednat s dalšími pravicovými a středovými kluby.

Ministři Mileiova kabinetu výsledek hlasování ostře kritizovali. Podle ministra hospodářství Luise Caputa senátoři hlasovali proti změně, pro kterou se v druhém kolem prezidentské volby vyjádřilo 56 procent voličů, kteří dali současnému prezidentovi hlas. Senát se podle Caputa rozhodl chránit privilegia.

Milei, který je zastánce, co nejmenších státních zásahů do ekonomiky, zvítězil v prosincovém druhém kole prezidentské volby se sliby, že zeštíhlí argentinskou veřejnou sféru, nebo že nahradí domácí měnu peso dolarem. Podle agentury Reuters jeho první opatření sice zlepšila hospodaření veřejného sektoru i bilanci zahraničního obchodu, nedokázala však zatím zastavit růst inflace a míry chudoby v zemi.

Zdroj: ČTK

ArgentinaEkonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa