Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, S&P 500 a Nasdaq Composite mírně posílily
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite mírně posílily. Šéf americké centrální banky Jerome Powell zopakoval, že Fed nespěchá se snížením úrokových sazeb a bude brát v potaz aktuální hospodářská data.
Index Dow klesl o 0,11 % na 39 127,14 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,11 % na 5 211,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,23 % na 16 277,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,92 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 4,351 %.
Powell potvrdil, že Fed bude dále vyčkávat a s ohledem na hospodářská data zváží, kdy začne snižovat úrokové sazby. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zrychlil na 3,2 % z lednového tempa 3,1 %, oznámilo v březnu americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že inflace zůstane na lednové úrovni.
Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní finanční trhy přisuzují 57% pravděpodobnost tomu, že Fed v červnu sníží sazby minimálně o čtvrt procentního bodu.
Ve středu zveřejněné výsledky průzkumu Institutu řízení dodávek (ISM) ukázaly, že růst aktivity v sektoru služeb USA v březnu druhý měsíc za sebou zpomalil, tentokrát se ukazatel snížil na 51,4 bodu z únorových 52,6 bodu. Předělem mezi poklesem a růstem aktivity je 50bodová hranice.
Dolar ve středu oslabil
Na devizových trzích ve středu oslabil dolar, ale i tak se americká měna drží poblíž nejvyšší úrovně za čtyři měsíce. Japonský jen se naopak nachází nejníže za několik desetiletí. Ještě výraznějšímu poklesu jenu zamezuje očekávání měnové intervence Tokia.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21.45 SELČ ztrácel půl procenta a pohyboval se kolem 104,26 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,6 % na 1,0832 USD a dolar k jenu rostl o 0,1 % na 151,69 JPY.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Bývalý americký prezident Donald Trump zažaloval dva spoluzakladatele mediální společnosti Trump Media & Technology Group, která kontroluje jeho sociální síť Truth Social. Tvrdí, že Andy Litinsky a Wes Moss porušili podmínky dohody o založení firmy a nezaslouží si v ní vlastnit podíl. Informovaly o tom agentury AP a Bloomberg.
- Společnosti Microsoft a Quantinuum uvedly, že se jim podařilo dosáhnout důležitého kroku k tomu, aby se kvantové počítače staly komerční realitou - a to zvýšením jejich spolehlivosti. Je to nejnovější posun v závodě o zdokonalení kvantového počítání, v kterém se firmy jako Microsoft, Google ze skupiny Alphabet a IBM přetahují s konkurenčními firmami i zeměmi o to, komu se podaří vytvořit stoje využívající kvantovou mechaniku a slibující rychlosti mnohem vyšší než současné konvenční počítače s křemíkovými čipy. Kvantové počítače by mohly umožnit vědecké výpočty, které by s dnešními klasickými počítači trvaly miliony let.
- Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb se v březnu snížilo. Index nákupních manažerů ve službách od S&P Global podle finálních dat klesl na 51,7 bodu z 52,3 bodu v únoru, flash údaj byl rovněž 51,7 bodu. Ukazatel od ISM pak klesl na 51,4 bodu z 52,6 bodu, když se naopak čekal jeho růst na 52,7 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- V americkém soukromém sektoru v březnu vzniklo 184 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 148 tisíc míst po vzniku 155 tisíc pozic v únoru (revidováno ze 140 tisíc míst). Oznámila to ve středu organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní páteční data z amerického trhu práce, analytici předpokládají, že v ekonomice USA vzniklo zhruba 200 tisíc míst a že celková míra nezaměstnanosti zůstala na 3,9 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK