Novější členové EU podle analýzy zaostávají v investicích, je třeba zapojit firmy
Země střední a východní Evropy výrazně zaostávají v objemu investic na obyvatele za staršími členy Evropské unie. Jednou z možností překonání investičního dluhu je zapojení soukromého sektoru do budování infrastruktury, řekl ve čtvrtek novinářům hlavní ekonom nevládní organizace Globsec Vladimír Vaňo.
Podle Globsecu průměrná hodnota investic v 15 starších členských zemích přesahuje 26 milionů dolarů na obyvatele, v regionu střední a východní Evropy je to v průměru jen 15 milionů dolarů, nejnižší hodnota ze sledovaných zemí je pak v Srbsku, Polsku, Slovensku, Bulharsku a Česku.
Vaňo řekl, že téma rozvoje a udržování veřejné infrastruktury nebylo v minulosti v jádru pozornosti, začátek období ekonomické transformace byl zaměřen na integraci zemí střední a východní Evropy do evropských struktur a vytvoření podnikatelského prostředí.
"Jednou z cest k překlenutí investičního dluhu bude hledání způsobu, jak více angažovat soukromý sektor v investicích do infrastruktury," uvedl Vaňo. Jako příklad uvedl projekty veřejně-soukromého partnerství (PPP projekty), při kterých firma investici zrealizuje a stát ji postupně splácí.
Podle Vaňa v nových členských zemích EU se soukromé firmy podílejí na investicích 45 %, zatímco v původních 15 členských zemích tento podíl dosahuje až 65 %.
Zdroj: ČTK