US MARKETOtevírá za: 16 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Koruna je zpět na úrovni z předchozích týdnů, vyhlídky centrálních bankéřů jsou zatím nejisté

Minulý týden přinesl stabilizaci české koruny okolo 25,30 EUR/CZK, kterou jen krátce narušilo vyjádření prezidentky ECB Christine Lagardeové, jež uvedla, že inflační tlaky polevují v souladu s očekáváními ECB, a pokud nedojde k výraznému negativnímu překvapení v ekonomice, je bankovní rada připravena učinit další krok ve své měnové politice.

To v překladu znamená, že první snížení sazeb by mělo nastat v červnu, jak očekává trh. Koruna na tuto zprávu reagovala posílením k hranici 25,20 EUR/CZK, kterou otestovala, aby se v průběhu zbytku týdne vrátila k 25,30 EUR/CZK. Potvrdilo se, že ekonomické údaje v rámci minulého týdne příliš neovlivní dění na finančních trzích, které více zajímaly výroky představitelů centrálních bank, další geopolitický vývoj především v oblasti Blízkého východu a potenciální reakce Izraele na íránský útok.

I v tomto týdnu bude celý svět s napětím sledovat, jak se vyvíjí situace na Blízkém východě. Možná další eskalace tohoto konfliktu by kromě pravděpodobného zvýšení cen ropy mohla vytvářet tlak na českou korunu. Pokud by takový vývoj nastal, zvyšovaly by se ceny dovozu, které by tak tlačily inflaci opět směrem vzhůru. I z tohoto důvodu analytici z Reiffeisenbank očekávají, že ani březnový výsledek inflace, který zůstal na cíli ČNB, nepřiměje většinu bankovní rady zvýšit tempo snižování sazeb. Bankovní rada se tak pravděpodobně přikloní opět k opatrnějšímu přístupu na svém květnovém zasedání (2. května) a sníží, podobně jako na posledních dvou zasedáních, úrokové sazby o 50 bazických bodů.

Z ekonomických dat bude patrně nejzajímavější prvotní odhad růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Tempo růstu by sice podle trhu mělo klesnout z 3,4 % na 2,3 %, to ale naznačuje stále robustní ekonomickou aktivitu, především v podobě vyšší spotřeby domácností, což nedovoluje inflaci klesnout blíže k cíli Fedu. Silnou domácí poptávku reflektuje i statistika osobních příjmů a výdajů, které meziměsíčně rostou mírně nad historickým průměrem. Na konci tohoto týdne pak bude zveřejněn cenový index PCE, kterému Fed přiděluje vyšší důležitost. Ten se sice nachází pod 3 %, ale podle odhadu trhu dochází podobně jako u CPI k jeho postupnému navyšování v průběhu letošního roku. To je tak další střípek do mozaiky posunutí zahájení uvolňování měnové politiky ze strany Fedu v čase. To se tak odkládá z června nejdříve na září, rizika ještě pozdějšího snižování sazeb jsou značná.

Zdroj: Raiffeisenbank

Centrální bankyČeská korunaEUR/CZKForex (FX)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa