Průzkum: Umělou inteligenci běžně využívá desetina velkých světových firem
Generativní umělou inteligenci běžně využívá desetina velkých světových firem. Dalších 50 procent firem s využitím technologie zatím experimentuje a hledá konkrétní uplatnění. Zbývající dvě pětiny ohledně zavádění technologie nečiní žádné kroky. Vyplývá to z průzkumu, který poradenská společnost Boston Consulting Group (BCG) poskytla ČTK.
Generativní umělou inteligenci už podle průzkumu využívají například některé biotechnologické společnosti, které díky tomu nyní dokážou vyvíjet nové léky o čtvrtinu rychleji než před jejím nasazením. Technologie pomáhá také u manuálních profesí, například v energetice. Využití firemních chatbotů s odbornými znalostmi dokáže zvýšit produktivitu techniků až o sedm procent, což pomáhá řešit problém nedostatku kvalifikovaných lidí, uvedl odborník na umělou inteligenci BCG Jan Siuda.
Využívání generativní umělé inteligence se liší napříč odvětvími. "V maloobchodu ji 80 procent společností využívá nebo chce využívat k hyperpersonalizovaným nabídkám a slevám pro zákazníky. Technologie jim umožní generovat nabídky přesně na míru, pro každého jednotlivého zákazníka zvlášť na základě jeho osobního vkusu a nákupního chování. Brzy se dostanou do bodu, kdy budou automaticky vytvářet sdělení pro každého ze svých zákazníků,“ dodal Siuda.
Přibližně 70 procent maloobchodních firem ji plánuje využívat také k vytváření marketingových textů a vizuálů, 60 procent ke katalogizaci zboží se snadným vyhledáváním a 40 procent k podpoře pro zákaznický servis.
Ve finančním sektoru podle průzkumu plánuje 80 procent firem využívat AI ke zlepšení zákaznického servisu. Šest z deseti finančních institucí ji chce využívat k monitoringu souladu s právními předpisy, reportingu a detekci podvodného chování při vyhodnocování aktivit na klientských účtech. "Jednou z největších předností generativní umělé inteligence je, že dokáže vyhodnocovat obrovské množství dat. Bankám a dalším finanční institucím to umožní skokové zlepšení detekce finančních podvodů, podle analýzy BCG půjde o zpřesnění až o pětinu,“ podotkl Siuda.
Dále 40 procent firem ve finančním sektoru chce AI využívat ke zvýšení efektivity v IT, vývoji softwaru a v testování zabezpečení. Díky technologii budou moci být podle BCG až o 60 procent efektivnější.
Z průzkumu dále vyplývá, že dvě třetiny ředitelů firem považují AI za technologii, která kompletně změní situaci v příštích pěti letech. Zásadní to bude zejména v marketingu a prodeji, výzkumu a vývoji, péči o zákazníky a v IT a vývoji softwaru, shoduje se více než polovina ředitelů.
Průzkum vychází z odpovědí více než 150 ředitelů firem napříč odvětvími a geografickými oblastmi a z hloubkových rozhovorů a přímých zkušeností Boston Consulting Group z téměř 200 klientských projektů na zavádění AI ve firmách.
Zdroj: ČTK