US MARKETZavírá za: 3 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Analýza: Poptávka po pronájmech výrobních a logistických areálů v ČR v prvním čtvrtletí výrazně klesla

Poptávka po pronájmech výrobních a logistických areálů v Česku v prvním čtvrtletí výrazně klesla. Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku to bylo o 62 % a meziročně o 53 %. Klesly také počet dostavěných průmyslových areálů a zahájená výstavba nových areálů. V současnosti je v České republice nejvíce dostupných prostorů k okamžitému nastěhování od prvního čtvrtletí roku 2021 a jejich neobsazenost mírně vzrostla. Cena nájemného zůstala neměnná. Vyplývá to z analýzy Industrial Research Forum (IRF) sbírající data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a iO Partners.

Hrubá realizovaná poptávka, tedy včetně obnovení stávajících smluv, dosáhla v uplynulém čtvrtletí 160 400 metrů čtverečních. Podíl obnovených smluv se proti předchozímu čtvrtletí snížil o tři procentní body a představoval 36% podíl poptávky. Čistá poptávka činila v prvním čtvrtletí 100 000 metrů čtverečních, což představuje mezičtvrtletní pokles o 60 % a meziroční snížení o 63 %. Ve srovnání s pětiletým čtvrtletním průměrem je tento výsledek nižší o téměř dvě třetiny.

Plocha průmyslových prostor určených k pronájmu v ČR činila 11,87 milionu metrů čtverečních. Stavbaři dostavěli 148 100 metrů čtverečních skladových ploch v deseti průmyslových parcích. To je o 32 % méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a o 48 % méně ve srovnání s předchozím čtvrtletím. V době dokončení bylo přibližně 89 % projektů už předpronajato.

Největší dokončenou průmyslovou halou v prvním čtvrtletí byla nová budova v Panattoni Park Cheb East, která byla v době dokončení plně pronajata nezveřejněné výrobní společnosti. Druhým největším dokončeným projektem bylo rozšíření Contera Park Ostrava D1 pronajatým prodejci sportovních potřeb Sportisimo.

Na konci prvního čtvrtletí bylo ve výstavbě 918 100 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, což představuje 3% pokles proti předchozímu čtvrtletí a 26% pokles ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Přes třetinu z celkové plochy ve výstavbě se nachází v Karlovarském kraji, následují Praha a Středočeský a Plzeňský kraj.

Navzdory zvyšující se míře neobsazenosti a nízkému objemu realizované poptávky se nájemné drželo na stejné úrovni. "První signály konkurenceschopnějších nájmů se na trhu objevují, ale zatím pouze u konkrétních obchodních případů v oblastech s celkově slabší poptávkou. Hlavní příčiny vysokého nájemného jsou většinou spojeny s vysokými úrokovými sazbami a očekávaným výnosy," řekl vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí v iO Partners Robert Sgariboldi.

Míra neobsazenosti činila dvě procenta, mezičtvrtletně o 0,3 procentního bodu a meziročně o 0,8 procentního bodu více. V Praze a ve Středočeské kraji je neobsazenost nižší. Nejvyšší dosahované nájemné bylo 7,50 až 7,70 eura za metr čtvereční, v některých lokalitách bylo nájemné o dvě eura nižší.

Zdroj: ČTK

Komerční realityPrůmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa