US MARKETZavírá za: 0 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká centrální banka podle očekávání ani na přelomu dubna a května sazby nezměnila

Americká centrální banka ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Sazby měnový výbor potvrdil pošesté v řadě. V prohlášení banka naznačila, že se stále přiklání ke snižování nákladů na úvěry, upozornila ale na nedávné neuspokojivé údaje o inflaci.

Banka zopakovala, že snížit sazby bude vhodné, až získá větší jistotu, že se inflace trvale posouvá směrem k 2% cíli. To naznačuje, že další pohyb sazeb bude dolů, neříká to ale nic o načasování jejich snížení. Fed také oznámil, že od června sníží tempo, kterým zmenšuje svoji rozvahu. Každý měsíc ji nově zredukuje o 25 miliard dolarů, dosud ji snižoval měsíčním tempem 60 miliard dolarů.

"Inflace je stále příliš vysoká," řekl guvernér Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po zasedání. "Další pokrok při jejím snižování není zajištěn, cesta vpřed je nejistá. Je pravděpodobné, že získání větší důvěry bude trvat déle, než se dříve očekávalo," dodal. Uvedl ovšem, že je nepravděpodobné, že by další pohyb úrokových sazeb byl vzhůru.

Fed - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Fed - základní úroková sazba (v %), zdroj: tradingeconomics.com

"Americkou ekonomiku sužuje vysoká inflace v sektoru služeb, což se promítá i do očekávání snižování úrokových sazeb," uvedl analytik z XTB Tomáš Cverna. Upozornil, že ponechání sazeb na vyšších úrovních v USA a snižování sazeb v Česku zapříčiní rozšíření diferenciálu úrokových sazeb, v důsledku čehož zesílí tlak na oslabování koruny vůči dolaru. "Rizikem takového oslabování tuzemské měny jsou rostoucí ceny importovaného zboží v čele s palivy," dodal.

Tisková konference Jeromea Powella

Komentář expertů z XTB

Fed dosáhl významného pokroku při snižování inflace k 2% cíli poté, co se v roce 2022 tempo růstu cen dostalo nejvýše za 40 let. V letošním roce se ovšem pokrok zastavil, a dokonce hrozilo, že se trend obrátí, což přimělo představitele Fedu k opatrnějším vyjádřením ohledně toho, kdy by mohli začít se snižováním sazeb.

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Investoři už posunuli termín prvního očekávaného snížení sazeb. Nyní dávají šanci 50 % tomu, že Fed sníží hlavní úrok o čtvrt procentního bodu na zasedání v září. Někteří se ale domnívají, že k tomu přistoupí až v prosinci. Na začátku roku analytici čekali letos až šest snížení, celkem o 1,5 procentního bodu.

Zdroj: Fed, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa