Největší světový producent olivového oleje tvrdí, že odvětví čelí jedné z nejtěžších situací v dějinách
Bouře klimatických změn, prudce rostoucí ceny, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace si v posledních měsících vybraly daň v celém produkčním řetězci olivového oleje. Dva po sobě jdoucí roky spalujícího vedra ve Španělsku omezily sklizeň olivového oleje, což vyvrcholilo bezprecedentním nárůstem cen, který ohromil spotřebitele i průmyslové veterány.
"Čelíme jednomu z nejtěžších okamžiků v historii tohoto sektoru," uvedl pro CNBC Miguel Angel Guzman, ředitel prodeje společnosti Deoleo. Španělsko zajišťuje více než 40 % světové produkce olivového oleje, což z něj činí globální referenční hodnotu pro ceny.
Cena extra panenského olivového oleje ve španělské Andalusii dosáhla v lednu rekordního maxima 9,2 eura za kilogram. Podle srovnávacího indexu Mintec se k 19. dubnu pohybovala kolem 7,8 eura, což je pokles z přibližně osmi eur na konci března. Cena olivového oleje klesla částečně díky nárůstu odhadů produkce a příznivým dešťům v březnu a dubnu.
Přestože byl nedávný déšť ve Španělsku nepochybně pozitivní zprávou, Deoleo zaujala opatrný tón ohledně výhledu cen olivového oleje. "Stále máme před sebou měsíce, než budeme znát možné objemy sklizně 2024/2025, a do té chvíle budou tyto pohyby přesné a ceny budou nadále kolísavé," řekl Guzman. "Mezitím potřebuje celý sektor hlubokou transformaci," dodal.
Většina světových dodávek olivového oleje pochází ze Středomoří, přičemž jihoevropské země jako Španělsko, Itálie a Řecko patří mezi přední světové producenty této vzácné komodity. Analytici olejnin varují, že olivovníky jsou nadmíru zranitelné vůči klimatické krizi. Ačkoli se obvykle dokážou vyrovnat s vysokými teplotami a jsou poměrně tolerantní k suchu, nedávné podmínky byly i pro ně extrémní.
Zdroj: CNBC