Spotřebitelská důvěra v USA klesla v květnu na šestiměsíční minimum
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v květnu klesla na šestiměsíční minimum, přispěly k tomu obavy domácností ohledně vývoje inflace, nezaměstnanosti a úrokových sazeb. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
Index spotřebitelské důvěry klesl na 67,4 bodu z dubnové hodnoty 77,2 bodu. Jeho pokles tak byl mnohem výraznější, než očekávali analytici. Ti květnovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 76 bodů.
"Spotřebitelé vyjadřují obavy, že inflace, nezaměstnanost i úrokové sazby by se mohly vyvíjet nepříznivým směrem," uvedla ředitelka spotřebitelských průzkumů na Michiganské univerzitě Joanne Hsuová.
Spotřebitelé podle průzkumu předpokládají, že meziroční míra inflace bude v příštích dvanácti měsících činit 3,5 %, zatímco v dubnu ji odhadovali na 3,2 %. Výhled inflace na příštích pět let se zvýšil z 3 % na 3,1 %.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity.
Dříve se předpokládalo, že americká centrální banka už letos v březnu zahájí snižování úrokových sazeb. Inflace ve Spojených státech zatím ale zůstává na relativně vysoké úrovni, takže Fed stále drží základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
Americké ministerstvo práce minulý týden oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA se v dubnu zvýšila o desetinu procentního bodu na 3,9 %. Americká ekonomika podle ministerstva v dubnu vytvořila zhruba 175 tisíc pracovních míst, což je mnohem méně, než se čekalo.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu podle vládních údajů zrychlil na 3,5 % z únorového tempa 3,2 %. Údaje o dubnovém vývoji inflace zveřejní ministerstvo práce příští týden.
Zdroj: ČTK