Nepokoje v Nové Kaledonii dopadly i na těžbu niklu, prohloubily obtíže odvětví
Nepokoje a násilnosti kvůli plánované volební reformě v Nové Kaledonii dopadly také na těžbu a zpracování niklu. Prohloubily se tak obtíže tohoto průmyslového odvětví, které dává práci téměř čtvrtině obyvatel tichomořského ostrova, který je francouzským zámořským územím, napsala ve středu agentura AFP.
Nepokoje v Nové Kaledonii vypukly 13. května, na ostrově je kvůli nim nyní 3 500 francouzských četníků, policistů a vojáků. V úterý ráno místního času prozatím skončil výjimečný stav, situace se podle Paříže částečně uklidnila. Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil o několik týdnů odložit jednání o reformě, která by dala volební právo i dalším skupinám obyvatel kromě původních Kanaků a lidí, kteří na ostrově žili před rokem 1998.
V Nové Kaledonii je asi 20 až 30 % světových zásob niklu. Sektor jako celek představuje nejvýznamnějšího zaměstnavatele na ostrově s 270 000 obyvateli, přímo či nepřímo dává práci 20 až 25 % novokaledonských zaměstnanců.
Pyrometalurgický závod Société Le Nickel (SLN) stojí na okraji metropole Nouméy, výtržníci se střetli s policií jen pár stovek metrů od továrny. Jejích pět těžebních středisek roztroušených po celém souostroví je od začátku nepokojů mimo provoz a zásoby rudy v závodě se nebezpečně zmenšují, sdělil AFP zdroj z výroby. V ohrožení je provoz vysokých pecí, které nikdy nesmí vyhasnout. Odbory proto podle zdroje AFP minulý týden vyzvaly lidi na barikádách, aby neblokovali lokality spojené s těžbou.
Společnost SLN zahájila těžbu niklu na ostrově na konci 19. století, nedávno byly její závody na východním pobřeží ostrova Grande-Terre terčem vandalů a zlodějů. Už předtím měla společnost finanční obtíže, v únoru dostala od francouzské vlády půjčku 60 milionů eur, aby byla schopna splácet své závazky.
Dalším zpracovatelem niklu je továrna Prony Resources na jihu Nové Kaledonie. Také ona musela v březnu kvůli finančním obtížím požádat vládu o pomoc. Půjčka 140 milionů eur jí má pomoci přežít do března 2025, než se najde kupec. Od začátku nepokojů je celý závod odstavený.
Na severu ostrova je závod Koniambo Nickel (KNS), který je od února zakonzervovaný. Britsko-švýcarský skupina Glencore, která vlastní 49 % akcií KNS, hledá kupce a slíbila vyplácet mzdy a topit v pecích do srpna. Podle vedení KNS o koupi projevilo zájem šest investorů a současné události je zřejmě neodradily.
Nepokoje mají dopad i na samotnou těžbu niklu, která se se začátkem nepokojů zcela zastavila. Jedním z důsledků napjaté situace bude podle vedení jednoho z dolů i růst cen, který ještě zvětší konkurenční výhodu Filipín a Indonésie, které na světové trhy dodávají levný nikl.
Území Nové Kaledonie je druhou největší světovou zásobárnou niklu po Austrálii a před Brazílií a Ruskem. Nikl byl na tomto souostroví objeven v roce 1864 a první závod na jeho zpracování tam začal fungovat v roce 1879. Nikl se nejčastěji používá jako součást různých slitin a k povrchové ochraně jiných kovů před korozí.
Zdroj: ČTK