US MARKETOtevírá za: 0 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Meziroční pokles stavební výroby v Česku v dubnu zpomalil

Stavební výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta, v březnu byla stavební produkce meziročně nižší o 8,3 procenta. V dubnu meziroční pokles tlumilo inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostlo o 3,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se meziročně snížila o dvě procenta. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků je stavební výroba i přes lepší meziměsíční výsledky stále v útlumu.

Loni produkce ve stavebnictví po většinu měsíců meziročně klesala, pouze ve dvou měsících stoupla. Letos v lednu stavební výroba nejprve meziročně klesla, v únoru pak stoupla, ale v březnu se opět vrátila k poklesu. Březnový pokles byl navíc největší od února 2021.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla 45 miliard korun. "Orientační hodnota v dubnu povolených staveb klesla o 16,5 procenta a tento pokles se odehrával v segmentu velkých staveb s rozpočtem nad miliardu korun. U menších staveb vzrostla orientační hodnota o 9,7 procenta," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

V dubnu byly letos zahájeny stavby 3642 bytů, což je ve srovnání s loňským čtvrtým měsícem o 35,4 procenta více. Více se začaly stavět byty v bytových domech, v rodinných domech to bylo meziročně méně, uvedli statistici. Dokončeno bylo 3916 bytů, meziročně o 8,1 procenta méně.

V porovnání s předchozím měsícem byla v dubnu stavební produkce vyšší o tři procenta.

Analytici: Stavební výroba je i přes lepší meziměsíční výsledky v útlumu

Výsledky dubnové stavební výroby jsou sice oproti propadům v březnu pozitivnější, ale v meziročním porovnání stále značí útlum v českém stavebnictví. Znatelný je útlum hlavně v pozemním stavitelství, tedy ve stavbách budov, který je financován převážně soukromými investory. Inženýrské výstavbě, tedy stavbě energetických a dopravních infrastrukturních prvků, se daří lépe mimo jiné proto, že segment není tolik zasažen stále poměrně vysokými úrokovými sazbami. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK.

"Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Z meziročního pohledu zůstává dynamika utlumená, a platí to hlavně pro pozemní segment. Statistiky vydaných stavebních povolení za duben příliš optimismu, alespoň na první pohled, nepřinesly. Relativně povzbudivá zpráva přišla ze statistik týkajících se rezidenčního bydlení, i když se týká spíše vzdálenější budoucnosti," uvedl Jan Vejmělek, ekonom a analytik Komerční banky.

Podle ekonoma Banky Creditas Petra Dufka je útlum v pozemním stavitelství vyvolaný výrazným omezením inženýrské a bytové výstavby. "Ve srovnání s rokem 2019 je slabší o téměř osm procent, avšak minimálně v oblasti bytové výstavby se snad začíná blýskat na lepší časy," řekl Dufek. Lukáš Kovanda z Trinity Bank k tomu dodal, že pozemního stavitelství v němž je hlavně zaangažovaný soukromý sektor, reaguje na mimořádnou inflaci uplynulých let - a s ní související poměrně vysoké úrokové sazby, z nichž pramení investiční nejistota a horší dostupnost financování jak samotné výstavby, tak vlastního pořizování nemovitostí.

Z údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Zatímco ale Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů podle Hypoindexu jen o půl procentního bodu.

Zdroj: ČTK

Česká republikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa