Americké akciové indexy se ve středu po zasedání Fedu a inflačních datech na směru neshodly
Americké akcie ve středu posilovaly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite třetí seanci za sebou stouply na nové rekordy. Akcie podpořila zpráva o inflaci a zasedání centrální banky USA. Index Dow však po rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny a zveřejnění nové prognózy zisky smazal a uzavřel s mírnou ztrátou.
Dow klesl o 0,09 % na 38 712,21 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,85 % na 5 421,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,53 % na 17 608,44 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,30 % na 12,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 4,318 %.
Měnový výbor Fedu na závěr dvoudenního zasedání ponechal úrokové sazby beze změny. V nové projekci vývoje úroků však centrální banka uvedla, že letos očekává jen jedno snížení sazeb o čtvrt procentního bodu.
Akcie v polovině týdne posilovaly v reakci na zprávu o inflaci. Americké ministerstvo práce oznámilo, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě kleslo na 3,3 % z 3,4 % v předcházejícím měsíci. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční míra inflace zůstane na dubnové úrovni.
Zisky si připsaly akcie společnosti Oracle (+13,32 %), která předpověděla pro letošní rok dvouciferný růst tržeb. Dařilo se také akciím firmy Apple (+2,86 %), která dokonce během dne poprvé po pěti měsících sesadila Microsoft z pozice největší firmy podle tržní kapitalizace.
Dolar v polovině týdne oslabil
Americký dolar v polovině týdne naopak v reakci na údaje o spotřebitelských cenách a nové projekci letošního vývoje sazeb v USA oslabil. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o půl procenta na 104,74 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,6 % na 1,0808 USD.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americká centrální banka ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání v pásmu 5,25 až 5,50 %. Úroky měnový výbor Fedu nezměnil už sedmou seanci za sebou. Členové výboru do konce roku podle nové prognózy čekají v průměru jen jedno snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu, poprvé by tak Fed mohl měnovou politiku uvolnit až v prosinci.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě kleslo na 3,3 % z 3,4 % v předcházejícím měsíci. Ve středu to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční inflace zůstane na dubnové úrovni. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v květnu stagnovaly, analytici předpovídali jejich nárůst o 0,1 %.
- Miliardář Elon Musk stáhl žalobu za porušení smlouvy na společnost OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT. Podle agentury DPA to vyplývá z podkladů pro soud. Pozorovatelé se domnívali, že Musk měl s žalobou jen slabou šanci na úspěch. Ve středu se v San Francisku mělo konat slyšení k návrhu OpenAI na její zamítnutí.
- Americká společnost Google začne v Brazílii u chytrých telefonů s operačním systémem Android testovat novou funkci, která bude využívat umělou inteligenci ke zjištění krádeže telefonu a jeho následnému uzamknutí. S odkazem na sdělení firmy o tom ve středu informovala agentura Reuters.
- Americká automobilka Ford Motor plánuje ve Španělsku v závodě ve Valencii zrušit dalších až 1 600 pracovních míst. Už loni přitom oznámila, že propustí asi 1 100 zaměstnanců. Továrna na východě Španělska nyní dává práci 4 700 lidí. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve středečním sdělení.
Výsledková sezóna
- Výsledky Broadcom v 2QFY2024: Zisk na akcii 10,96 USD (odhad: 10,84 USD), tržby 12,49 miliardy USD (odhad: 12,03 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK