Evropské akcie ve středu převážně zlevnily, nedařilo se technologickému sektoru
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v červených číslech, z hlavních indexů šel proti proudu pouze britský FTSE 100. Většina sektorů klesala, markantní ztrátu zaznamenalo odvětví technologií, které odepsalo 1,15 %. Dařilo se naopak cenným papírům z těžařského sektoru. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné květnovou inflaci v Británii.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,17 % na 514,13 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,17 % na 8 205,11 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,35 % na 18 067,91 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,77 % na 7 570,20 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Sartorius (-14,15 %), Sartorius Stedim Biotech (-13,76 %) nebo Aixtron (-6,58 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Games Workshop Group (+9,17 %), Smurfit Kappa Group (+4,24 %) či Banco Comercial Portugues (+3,76 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Státy eurozóny čelí významné finanční zátěži, varovala Evropská centrální banka. Mezi tlaky na veřejné finance podle ECB patří zejména stárnutí populace, nutnost vyšších výdajů na obranu v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině, nutnost investic do digitalizace veřejné správy a finanční dopady změn klimatu. Zemím platícím společnou evropskou měnou centrální bankéři doporučují v příštích desetiletích snižovat deficity veřejných financí.
- Americká internetová společnost Amazon investuje do roku 2026 v Německu dalších deset miliard eur. Větší část půjde do cloudových služeb, zbylé peníze pak do rozšíření logistiky a robotiky a do dvou nových sídel společnosti. Německá centrála Amazonu to uvedla ve svém středečním sdělení. Počet zaměstnanců německého Amazonu by se měl do konce roku zvýšit na 40 000 stálých pracovníků z loňských přibližně 36 000, uvedla agentura DPA.
- Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Firma ve středu rozhodnutí oznámila v tiskové zprávě. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Společnost původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji.
- Evropská komise ve středu navrhla roční rozpočet Evropské unie pro rok 2025 ve výši 199,7 miliardy eur. Nejvíce financí, celkem 53,8 miliardy eur, bude směřovat na společnou zemědělskou politiku, uvedla unijní exekutiva. Dalších 49,2 miliardy eur je podle Evropské komise určeno na regionální rozvoj a podporu hospodářské, sociální a územní soudržnosti a rovněž "na infrastrukturu podporující zelenou transformaci a prioritní projekty unie".
- Evropská komise zahajuje řízení se sedmi členskými zeměmi Evropské unie, které překračují stanovené rozpočtové deficity. V tiskové zprávě ve středu uvedla, že doporučí unijním orgánům zahájit disciplinární řízení s Belgií, Francií, Itálií, Maďarskem, Maltou, Polskem a se Slovenskem. Nejzazší termíny, do kterých je nutné deficity snížit, ale komise oznámí až v listopadu. V centru pozornosti je zejména Francie.
- Evropská komise ve středu vyzvala státy, aby přijaly politická opatření na podporu konkurenceschopnosti a zvýšení produktivity. Komise to uvedla ve svém pravidelném hodnocení stavu ekonomik Evropské unie. Podle místopředsedy EK Valdise Dombrovskise se EU poslední dobou zotavuje z různých šoků, jako jsou ruská agrese vůči Ukrajině a s tím související rostoucí ceny energií.
- Italský výrobce luxusních tenisek Golden Goose odkládá vstup na burzu. Firma v úterý uvedla, že kvůli politickým nejistotám v Evropě zatím od primární veřejné nabídky akcií (IPO) odstupuje. Právě nejistota spojená s výsledkem voleb do Evropského parlamentu (EP) a situací ve Francii značně rozkolísala evropské trhy, uvedl server CNBC.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v květnu kleslo na 2 % z dubnových 2,3 %, oznámil ve středu britský statistický úřad. Inflace se tak poprvé za tři roky vrátila na cíl centrální banky. Ke zpomalení růstu cen přispělo zmírnění dopadů, které měly na ekonomiku pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu. Údaj je v souladu s očekáváním ekonomů z ankety agentury Reuters a znamená citelný pokles inflace z 41letého maxima 11,1 % z října 2022.
- Eurozóna: Stavební výroba v dubnu meziročně klesla o 1,1 % (březen: -0,7 %), meziměsíčně se snížila o 0,2 % (březen: -0,5 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí DCLG v dubnu meziročně stoupl o 1,1 % (březen: +0,9 %).
- Eurozóna: Běžný účet v dubnu skončil po sezónním očištění přebytkem 38,6 miliardy eur (odhad: 35,2 miliardy eur, březen: 35,8 miliardy eur).
Zdroj: CNBC, ČTK