US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

EK vyzvala státy k podpoře konkurenceschopnosti a zvýšení produktivity

Evropská komise ve středu vyzvala státy, aby přijaly politická opatření na podporu konkurenceschopnosti a zvýšení produktivity. Komise to uvedla ve svém pravidelném hodnocení stavu ekonomik Evropské unie. Podle místopředsedy EK Valdise Dombrovskise se EU poslední dobou zotavuje z různých šoků, jako jsou ruská agrese vůči Ukrajině a s tím související rostoucí ceny energií. Současná sedmadvacítka nicméně prokázala obrovskou míru sociální a ekonomické odolnosti, dodal Dombrovskis s tím, že například pracovní trhy jsou silné a v zemích EU se daří snižovat inflaci i nezaměstnanost.

"Když se podíváme dopředu, jarní ekonomická prognóza předpovídá v roce 2024 růst HDP v Evropské unii ve výši 1,0 procenta a 0,8 procenta v eurozóně, a to díky silnému pracovnímu trhu a dynamické soukromé spotřebě," uvedla Evropská komise ve svém prohlášení. "V roce 2025 se předpokládá další zrychlení růstu na 1,6 procenta v EU a na 1,4 procenta v eurozóně. Mezitím se očekává, že inflace klesne z 6,4 procenta v roce 2023 na 2,2 procenta v roce 2025," dodala.

Takzvaný jarní balíček evropského semestru připravuje Evropská komise každoročně, mimo jiné po zhodnocení pravidelných národních strategických dokumentů zasílaných členskými státy. Cílem evropského semestru je podpořit hospodářský růst, dosáhnout zdravých veřejných financí a zamezit nadměrným makroekonomickým nerovnováhám v EU.

Součástí jarního balíčku jsou analytické zprávy o jednotlivých zemích (Country Reports). Tyto zprávy analyzují hospodářský a sociální vývoj a rovněž vývoj v oblasti zaměstnanosti v každém členském státě a hodnotí provádění plánů pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Plan, RRP) a programů kohezní politiky. Zprávy rovněž identifikují klíčové výzvy se zvláštním zaměřením na konkurenceschopnost, reformy a investice. Na základě této analýzy komise navrhuje doporučení pro jednotlivé země s cílem poskytnout státům vodítko, jak se vypořádat s klíčovými problémy.

Doporučení pro jednotlivé země se dělí na doporučení k fiskální politice, včetně fiskálně-strukturálních reforem, doporučení, jak pokračovat nebo urychlit provádění národních plánů pro oživení a odolnost a programů politiky soudržnosti a v případě potřeby i další doporučení týkající se nových strukturálních výzev.

"Jak ukazují letošní zprávy o jednotlivých zemích, Evropský plán na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU).a další programy EU podpořily obnovu Evropské unie směrem k zelenější, digitálnější, spravedlivější a odolnější budoucnosti prostřednictvím vytváření pracovních míst, lepší konkurenceschopnosti, makroekonomické stability a územní a sociální soudržnosti," uvádí se v prohlášení EK.

K dnešnímu dni vyplatila Evropská komise členským státům více než 240 miliard eur ve formě půjček a grantů prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility, RRF) na základě úspěšné realizace klíčových reforem a investic. Z fondů pro kohezní politiky bylo od začátku pandemie covidu-19 vyplaceno přes 252 miliard eur.

Program NextGenerationEU (NGEU) na podporu ekonomického oživení je historicky nejrozsáhlejším stimulačním balíčkem, který kdy byl v unii financován. Finanční prostředky jsou využívány k řešení nejdůležitějších výzev, kterým Evropa čelí, a k podpoře těch, kteří ji potřebují nejvíce. EU z něj pomocí grantů a půjček určených jednotlivých států financuje zotavení ekonomiky z koronavirové pandemie.

Zdroj: ČTK

Evropská ekonomikaEvropská unie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně