Vydavatel magazínu Mother Jones žaluje OpenAI a Microsoft kvůli autorským právům
Americká nezisková organizace Centrum pro investigativní zpravodajství (Center for Investigative Reporting) podala žalobu na společnost OpenAI, jejímž hlavním produktem je jazykový model ChatGPT, a jejího obchodního partnera Microsoft. Vydavatel magazínu Mother Jones a webu Reveal tvrdí, že OpenAI bez souhlasu a nabídky finanční kompenzace využívá jeho obsah. V pátek o tom informovala agentura AP.
Žaloba podaná u federálního soudu v New Yorku popisuje podnikání společnosti OpenAI jako "postavené na zneužívání děl chráněných autorským právem" a zaměřuje se na to, jak souhrny článků generované umělou inteligencí (AI) ohrožují vydavatele.
"Je to nesmírně nebezpečné. Naše existence závisí na tom, že uživatelé budou náš obsah považovat za užitečný a rozhodnou se jeho tvorbu podpořit," sdělila agentuře AP ředitelka organizace Monika Bauerleinová.
Problém podle ní nastává ve chvíli, kdy obsah začnou zprostředkovávat nástroje generativní umělé inteligence jako ChatGPT a lidé nepřijdou do styku s původním zdrojem Mother Jones nebo Reveal. Pro organizaci to představuje existenční ohrožení, míní Baurleinová.
U newyorského federální soudu už se OpenAI a Microsoft musí bránit žalobě za údajné porušení autorských práv, kterou na ně podal deník New York Times (NYT). Podle NYT žalované firmy bez povolení využily jeho články k trénování jazykových modelů a systémů AI, které jim nyní konkurují jako zdroj informací.
Společnost OpenAI koncem listopadu 2022 svůj jazykový model ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti. Systém si rychle získal popularitu a výrazně přispěl k současné vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o AI.
Velké americké nahrávací společnosti Sony Music, Universal Music Group (UMG) a Warner Records v červnu podaly žalobu na firmy Suno a Udio, jejichž internetové aplikace uživatelům umožňují generovat hudbu pomocí AI. Podle hudebních vydavatelství se platformy dopouštějí porušování autorských práv v masovém měřítku.
Podle žaloby se uživatelům platforem Suno a Udio podařilo znovuvytvořit prvky skladeb jako All I Want For Christmas Is You od Mariah Careyové nebo I Got You (I Feel Good) od Jamese Browna nebo vygenerovat vokály "nerozeznatelné" od interpretů jako ABBA, Bruce Springsteen nebo Michael Jackson. Firmy proto požadují za každou prokazatelně okopírovanou skladbu odškodné až 150 000 dolarů.
Výsledky těchto soudních případů budou mít podle datového ředitele skupiny Creative Dock Adama Hanky velký vliv na vnímání autorského práva v době generativní umělé inteligence. Co největší množství kvalitních trénovacích dat je pro vytváření moderních modelů zásadní, bez velkého množství textů, obrázků a videí dostupných na internetu by bylo trénování těchto modelů nemožné.
"V tomto kontextu připomínám i snahu společnosti Meta trénovat svůj model generativní AI na datech z Facebooku a Instagramu, aniž by bylo jasné, k tréninku jakého modelu budou tato data využita. Zatímco lidé na celém světě s tím nemohli nic dělat, občané EU mají možnost se proti takovémuto využití jejich dat bránit," řekl Hanka.
I tento případ podle Hanky ukazuje, že právní rámce jsou většinou pozadu za technologickým rozvojem. Každá tak velká inovace, jako je generativní umělá inteligence, teď podle něj lidi staví před nové právní otázky, které zatím nemuseli řešit.
Zdroj: ČTK