US MARKETOtevírá za: 15 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nejvyšší soud v USA zamítl dohodu s Purdue Pharma v případu opioidové krize

Nejvyšší soud Spojených států ve čtvrtek zablokoval dohodu se společností Purdue Pharma, která by ochránila členy rodiny Sacklerových před občanskými žalobami v souvislosti s opioidovou krizí, ale zároveň poskytla miliardy dolarů na boj se závislostí na lécích proti bolesti. Informuje o tom agentura AP.

Verdikt podle agentury Reuters představuje vítězství pro administrativu prezidenta Joea Bidena. Ta dohodu napadla s tím, že je zneužitím zákona, který má chránit dlužníky ve finanční tísni před bankrotem, nikoli lidi jako Sacklerovy, kteří o bankrot nepožádali.

Dohodu nejvyšší soud po šesti měsících projednávání zablokoval poměrem hlasů pět ku čtyřem. Podle urovnání měli Sacklerovi zaplatit šest miliard dolarů a vzdát se vlastnictví firmy výměnou za imunitu před občanskými žalobami vinícími firmu z nezákonného a klamavého propagování svého silného léku proti bolesti OxyContinu, který byl uveden na trh v roce 1996. Léčivo stálo v polovině 90. let u dramatického nárůstu drogově závislých. Firma podle tisíců žalob podaných jednotlivci, státy i nemocnicemi úmyslně podceňovala rizika vzniku závislosti a přesvědčovala lékaře, aby OxyContin předepisovali například i pacientům s chronickými bolestmi, u nichž se podobné léky nedoporučovaly.

Když se problém dostal do hledáčku úřadů, které prodej OxyContinu následně omezily, mnoho závislých uživatelů přecházelo k utišení abstinenčních příznaků k heroinu nebo extrémně silnému opioidu fentanylu. Rodina Sacklerových osobní bankrot nevyhlásila, jejich firma tak ale učinila v roce 2019, aby získala ochranu před věřiteli. OxyContin podle dřívějších zpráv pomohl nastartovat opioidovou epidemii, která za posledních 20 let zapříčinila přes půl milionu předávkování.

OxyContin obsahuje léčivou látku oxykodon, která je svým mechanismem účinku podobná morfinu, uvedl na dotaz ČTK ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáš Boráň. V České republice je OxyContin registrovaný od dubna 2000, na trh se dostal o rok později. Oxykodon je v Česku podle Boráně na seznamu omamných látek a léky, které ho obsahují, jsou dostupné pouze na zvláštní lékařský předpis s modrým pruhem.

Nynější rozhodnutí amerického nejvyššího soudu napsal soudce Neil Gorsuch, k němuž se připojili Clarence Thomas, Samuel Alito, Amy Coneyová Barrettová a Ketanji Brownová Jacksonová. "Sacklerovi nevyhlásili bankrot a nepředložili prakticky veškerý svůj majetek k rozdělení mezi věřitele, přesto usilují o něco, co se v podstatě rovná oddlužení. Doufají, že se prostřednictvím soudního nařízení zbaví nevyřízených žalob předložených oběťmi opioidové krize," uvedl Gorsuch.

Soudce Brett Kavanaugh napsal nesouhlasné stanovisko, k němuž se připojil předseda nejvyššího soudu John Roberts a soudkyně Sonia Sotomayorová a Elena Kaganová. V tomto stanovisku uvedli, že v důsledku zablokování dohody bude nyní obětem opioidů odepřeno finanční odškodnění, o které dlouho bojovali a které nakonec získali po letech soudních sporů. Nesouhlas s kroky ministerstva spravedlnosti už loni vyjádřila skupina více než 60 000 lidí, kteří uvedli, že užívání léků od Purdue Pharma jim způsobilo osobní újmu.

Zatímco stoupenci dohody tvrdili, že řízení trvalo příliš dlouho a bylo nepravděpodobné, že by Sacklerovi dali na urovnání sporů větší částku, americké ministerstvo spravedlnosti naopak tvrdilo, že dohoda byla pro oběti a potenciální budoucí oběti nevýhodná, uvedl server televize CNN.

Zdroj: ČTK

Americké akcieFarmacieSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa