US MARKETOtevírá za: 0 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Meziroční pokles stavební výroby v ČR v květnu zrychlil na 6,8 procenta

Meziroční pokles stavební výroby v Česku po dubnovém zpomalení letos v květnu zrychlil na 6,8 procenta. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se produkce oproti loňskému květnu snížila o 6,3 procenta. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, výroba klesla o 7,1 procenta.

"V květnu bylo dokončeno 2 905 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 2,1 procenta. K tomuto poklesu přispěly kategorie konverzí bytových domů a nebytových budov, zatímco nových rodinných a bytových domů bylo dokončeno více," uvedla Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Stavět se v květnu začalo 2819 bytů, což je o 18,2 procenta méně než loni.

Snížila se také hodnota staveb. U všech staveb, na které bylo v květnu v zemi vydáno stavební povolení, dosáhla 52,5 miliardy korun, tedy o 9,2 procenta meziročně méně.

Stavební výroba v Česku letos meziročně stoupla pouze v únoru, v ostatních měsících klesala. Loni se meziročně snižovala po většinu roku, růst zaznamenal ČSÚ u stavebnictví jen v lednu a září.

Analytici: Květnové výsledky stavebnictví nadále ukazují na útlum sektoru

Květnové výsledky stavebnictví ukazují na to, že sektor nadále prochází útlumem. Na vině jsou stále vysoké úrokové sazby či nedostatek pracovních sil, řekli v pondělí ČTK oslovení analytici. Situace by se podle nich mohla začít mírně zlepšovat ve zbytku roku. Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu vyplývá, že meziroční pokles stavební výroby v Česku po dubnovém zpomalení v květnu zrychlil na 6,8 procenta. V meziměsíčním srovnání byla stavební produkce nižší o 5,1 procenta.

"Před měsícem jsme se radovali ze silných dat, kterými čeští stavebníci vstoupili do druhého čtvrtletí, květnové statistiky náš však vrátily zpátky na zem," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Úroveň stavební produkce podle něj v květnu dosáhla nejhorších hodnot od února roku 2021. "Od počátku letošního roku činí průměrný meziroční pokles silná čtyři procenta, a to primárně kvůli pozemnímu stavitelství," doplnil.

Mírného zlepšení by se stavebnictví podle Vejmělka mohlo dočkat ve zbytku roku "V souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě," doplnil.

Za drahý, zdlouhavý a administrativně náročný proces stavění v Česku označil hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. "To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Tristním výsledkům ve stavebnictví určitě nepomáhají zmatky kolem digitalizace stavebního řízení," řekl.

V budoucnu by se podle Křečka vzhledem k chystaným veřejným investicím mělo více dařit inženýrskému stavitelství, podpořit pozemní stavitelství by pak mohly rostoucí ceny na realitním trhu. "Ty mohou mnohé domácnosti přesvědčit, že se jim přes veškeré problémy přeci jen vyplatí projít byrokratickou džunglí, aby nakonec mohly bydlet ve vytouženém rodinném domku," řekl Křeček.

I přes současný útlum stavebnictví hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda očekává, že za celý rok stavebnictví výrazně neklesne, ale ve srovnání s loňskem bude spíše stagnovat. "Zlepšení jeho kondice ve druhé polovině roku bude spojeno zejména s pokračujícím poklesem úrokových sazeb, který se příznivě promítne zejména v pozemním stavitelství. I tak však současný nižší objem výroby v pozemním stavitelství bude znamenat budoucí větší nedostatek rezidenčních nemovitostí, který zesílí tlak na jejich cenový růst," řekl.

Zdroj: ČTK

Česká republikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa