Maďarsko plánuje příspěvek na obranu od nadnárodních a dalších firem
Maďarská vláda bude usilovat o příspěvek na obranu od bank, energetických firem a nadnárodních společností. Každá nadnárodní společnost, která v současných válečných podmínkách dosáhne dodatečného zisku, musí zaplatit příspěvek do státního fondu na obranu, uvedl v pondělí šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás.
Zisky maďarských bank vzrostly, protože centrální banka, stejně jako jinde v Evropě, zvýšila úrokové sazby kvůli prudkému růstu spotřebitelských cen, který byl částečně způsoben zvýšením cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině. Úrokové sazby v Maďarsku stále patří k nejvyšším v Evropské unii. Zisky energetických firem pak podpořilo zvýšení cen elektřiny.
Orbánova vláda bojuje s rozpočtovým deficitem, který výrazně překračuje limity EU. V posledních čtyřech letech činil schodek v průměru téměř sedm procent hrubého domácího produktu (HDP).
Současná opatření mají být součástí protiválečného akčního plánu, uvedl Gulyás po zasedání vlády. Maďarsko podle něj letos také zachová daň z neočekávaného zisku pro maloobchodníky a nadnárodní firmy, místo toho aby ji postupně rušilo, jak se očekávalo. Část těchto peněz má jít do obranného fondu. Stát podle něj také zdaní devizové transakce bank a zvýší transakční poplatky.
Největším zdrojem příjmů země je firma MOL, která provozuje rafinerie v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Firma většinu potřebné ropy dováží z Ruska ropovodem Družba. Daň z neočekávaných zisků zavedená v loňském roce odčerpala téměř veškerý zisk firmy z levnější ruské ropy.
Od invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022 Maďarsko stále odmítá posílat Kyjevu zbraně a udržuje úzké hospodářské vztahy s Moskvou. Orbán se minulý pátek setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a v pondělí se sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Návštěvu označil za ukrajinskou mírovou misi, uvedla agentura Reuters.
Zdroj: ČTK