Powell (Fed): Inflace klesá, více dobrých dat posílí důvody ke snížení sazeb
Inflace ve Spojených státech zůstává nad 2% cílem americké centrální banky, ale v posledních měsících dále klesá. Více dobrých údajů by posílilo důvody pro snížení úrokových sazeb. V úterý to řekl šéf Fedu Jerome Powell před bankovním výborem Senátu.
Powell uvedl, že Fed dosáhl značeného pokroku na cestě k cíli porazit nejhorší inflační skok za 40 let a inflace se v posledních dvou letech výrazně zmírnila, i když zůstává nad cílem banky. Údaje z posledních měsíců pak ukazují na další mírný pokrok při návratu k cíli Fedu. To pomáhá vybudovat důvěru, že cenové tlaky se budou dále snižovat. Komentář naznačuje, že roste víra v to, že inflace se vrátí k cíli Fedu, což je podmínka pro uvolnění měnové politiky.
Powell také zdůraznil, že inflace není jediným rizikem, které banka vnímá. Fed se nyní obává i rizik pro trh práce a ekonomiku, pokud by sazby zůstaly příliš dlouho na vysoké úrovni. Snížení sazeb příliš pozdě nebo příliš málo by mohlo nepřiměřeně oslabit ekonomickou aktivitu a zaměstnanost. To by podkopalo období ekonomického růstu, který zatím zůstává solidní.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v květnu překvapivě kleslo na 3,3 % z 3,4 % v předcházejícím měsíci. Předloni v červnu se meziroční inflace v USA vyšplhala až na 9,1 %, a byla tak nejvýše za více než 40 let.
V minulosti Powell a další centrální bankéři opakovaně zdůrazňovali, že díky silné ekonomice a nízké nezaměstnanosti mohou být při snižování úroků trpěliví a mohou vyčkávat, až bude inflace skutečně pod kontrolou. V úterý Powell uvedl, že trh práce prošel ochlazením, ale i tak zůstává silný, a růst ekonomiky se po silné expanzi v druhé polovině loňského roku zmírnil.
Powellovo vyjádření neposkytlo investorům to, co sledují nejvíce, a sice vyjádření, kdy by Fed mohl poprvé snížit sazby. Mohlo by ale utvrdit očekávání, že k jejich prvnímu poklesu dojde v září. Investoři nyní dávají snížení sazeb v září pravděpodobnost 70 %, pokud se neobjeví překvapivý skok v nadcházejících údajích o inflaci.
Fed od března 2022 do července 2023 v rámci boje s inflací zvýšil základní úrokovou sazbu 11krát, a to až na dvacetileté maximum. Růst sazeb zvýšil náklady na spotřebitelské půjčky, sazby u hypoték, úvěrů na nákup aut a u kreditních karet. Cílem bylo zbrzdit poskytování půjček, zmírnit výdaje a ochladit ekonomiku. Na posledním zasedání v červnu nechal Fed už posedmé v řadě základní sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 %.
Zdroj: ČTK