US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Inflace v ČR v červnu klesla na 2 %, návrat na cíl ČNB analytiky překvapil

Meziroční inflace v Česku v červnu klesla na 2 %, v květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 %. Červnový vývoj ovlivnil zejména nižší růst cen pohonných hmot a zlevnění dovolených a potravin. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,3 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici čekali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně, případně že inflace klesne na 2,4 %.

Redakce IW
Redakce IW
10. 7. 2024 | 9:24
Česká ekonomika

"Spotřebitelské ceny v červnu zmírnily meziroční růst na dvě procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zmírněním cenového růstu ve většině oddílů spotřebního koše. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

ČR - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

ČR - meziroční inflace (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Ceny zboží v červnu úhrnem meziročně vzrostly o 0,2 % a ceny služeb se zvýšily o 4,9 %. Na růst cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny za bydlení, zejména díky cenám v dopravě a rekreaci a kultuře ale tento meziroční růst zpomalil.

Podle statistiků zmírnilo zdražování pohonných hmot a olejů, které byly v červnu meziročně dražší o 6,1 %, zatímco v květnu o 10,8 %. "V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 % v pokles o 0,1 % v důsledku nástupu cen pobytů v sezónních destinacích," doplnili statistici.

V oblasti bydlení zdražilo nájemné o 7 %, vodné o 10,9 % a stočné o 13,4 %. Cena elektřiny se zvýšila o 10,6 % a tepla a teplé vody o 4,7 %. Meziročně ale klesly ceny zemního plynu a tuhých paliv, a to o 7,9 %, respektive o 3,8 %.

Meziročně více se platilo také za stravovací služby (+7,4 %) a za ubytovací služby (+8,1 %). Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější.

V meziměsíčním srovnání ceny naposledy klesly loni v prosinci. V červnu za tímto poklesem stála zejména levnější doprava a potraviny. Konkrétně paliva zlevnila proti květnu o 3,7 %, auta o 0,3 % a mezi potravinami o 7,3 % cukr a zhruba o procento mléko, sýry, vejce, uzeniny, ovoce a nealkoholické nápoje. Mírně klesla také cena lihovin, piva a vína. Naproti tomu o půl procenta více než v květnu lidé zaplatili za stravovací služby a o 2,7 % zdražily kulturní služby. O čtyři procenta dražší bylo i máslo.

ČSÚ ve středu zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. "V květnu byly ceny zahraničního obchodu se zbožím značně ovlivněny vývojem kurzu koruny. Vůči euru a dolaru koruna meziměsíčně posílila, meziročně oslabila," podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně se ceny vývozu snížily o 1,3 % a ceny dovozu o 1,4 %. Meziročně se ceny zvýšily, ve vývozu o 3,3 %a v dovozu o 2,7 %.

Analytici: Červnový pokles inflace na cíl ČNB je překvapivý

Červnové snížení inflace na cíl České národní banky je velmi překvapivé, shodli se analytici oslovení ČTK. Koruna reagovala oslabením. Vývoj inflace podle analytiků vytváří prostor pro další snižování úrokových sazeb ČNB.

"Jde o výrazné překvapení, když trh vyhlížel hodnotu 2,4 % a Česká národní banka 2,5 %. Koruna míří ke slabším hodnotám, vůči euru ztrácí několik haléřů a dostává se až k 25,38 EUR/CZK," řekl analytik ze společnosti CYRRUS Vít Hradil. Proti začátku června je koruna již slabší zhruba o tři procenta, doplnil analytik z České bankovní asociace Jakub Seidler.

Výsledek inflace může bankovní radu ČNB mírně nalomit v jejím přesvědčení, že bude třeba zvolnit tempo dalšího uvolňování měnové politiky, uvedl analytik z Raiffeisenbank Martin Kron. I z tohoto důvodu koruna pokračuje v trendu oslabování. "Domníváme se, že existuje další prostor pro snižování sazeb a tento výsledek nás v tomto přesvědčení ujišťuje. Na srpnovém zasedání ale přesto očekáváme zmírnění tempa snižování sazeb a tentokrát snížení o čtvrt bodu," dodal.

Inflace se v červnu trochu předčasně vrátila na cílovou hodnotu ČNB, upozornil analytik z Banky Creditas Petr Dufek. Pokles cen za poslední měsíc způsobilo především zlevnění potravin, alkoholu a pohonných hmot. Minimálně v případě alkoholu je to podle něj docela zajímavý, i když jen přechodný jev. "Vypadá to velmi dobře, přesto základní inflační problém přetrvává. Dál totiž velmi svižně zdražují služby, které se navíc letos těší zvýšené poptávce," podotkl.

Prostor pro další pokles meziroční inflace se zdá být malý, míní analytik z UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Opětovný růst cen pohonných hmot a oslabení koruny budou mít tendenci tlačit inflaci vzhůru. K nim se přidá nízká srovnávací základna u cen potravin," uvedl. Obecně pak zdražování může podle něj podpořit svižnější růst poptávky ze strany domácností. Inflaci proto v druhé polovině roku očekává nad dvěma procenty. V prosinci není vyloučené přiblížení k hranici tří procent, poznamenal.

"Je pravděpodobné, že vzhledem k avizovanému letnímu a podzimnímu zlevňování energií bude inflace klesat v dalších měsících hlouběji pod cíl ČNB a v druhé polovině roku bude nižší, než jsme původně očekávali," uvedl analytik z Patria Finance Jan Bureš. V druhé polovině roku bude postupně odeznívat pozitivní dopad potravin na meziroční inflaci, a ta by tak přirozeně měla mířit výše. Na konci roku ji předpokládáme mezi 2,5 a 3 %. Výraznou nejistotou jsou nadále rozkolísané ceny potravin, setrvačnost inflace služeb a další vývoj cen energií, uzavřel.

Česko si v žebříčku inflace výrazně polepšilo, v Evropě ji mělo 11. nejnižší

V evropském žebříčku inflace si Česko výrazně polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 11. nejnižší, zatímco v květnu byla ČR v polovině žebříčku, když vykázala 23. nejvyšší inflaci. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. 

Nejvyšší inflaci v Evropě mělo v červnu podle Rusko s 8,3 %. Vysokou inflaci měly i Island s 5,8 %, Bělorusko s 5,7 % a Rumunsko s 5,1 %.

Ze sousedních států byla inflace vyšší ve všech státech. V Rakousku aktuálně činí 3 %, v Polsku 2,6 %, v Německu a na Slovensku shodně 2,2 %. Nejnižší byla naopak inflace v Litvě, a to 0,7 %. Následovaly Itálie s 0,8 % a Lichtenštejnsko s 1,3 %.

Inflace v eurozóně v červnu mírně klesla, z květnové úrovně 2,6 % se snížila na 2,5 %. Meziroční inflace v USA v květnu klesla o 0,1 procentního bodu na 3,3 %. Odhady přitom počítaly s meziročním růstem cen tempem 3,4 %.

Červnová inflace byla mírně nad prognózou ČNB

Červnová meziroční inflace na úrovni 2 % byla o 0,4 procentního bodu nižší, než očekávala jarní prognóza České národní banky. K tomu přispělo výraznější zpomalení růstu cen pohonných hmot a nižší jádrová inflace, v menší míře i slabší dopady změn nepřímých daní. V opačném směru působil o něco mírnější pokles cen potravin a lehce vyšší růst regulovaných cen, uvedl v komentáři k inflačnímu vývoji ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

V pokračujícím odeznívání jádrové inflace, které trvá už druhým rokem, se podle něj projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný i přísnou měnovou politikou ČNB. Klesají přitom ziskové přirážky výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům. S přispěním toho se v červnu zmírnila jak dynamika cen zboží, tak zejména služeb.

Ceny potravin pokračovaly v mírném meziročním poklesu v důsledku zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ceny pohonných hmot rostou už jen umírněným tempem, v meziměsíční optice zlevnily i díky červnovému posílení koruny. Meziroční růst regulovaných cen v červnu pokračoval ve zpomalování, což souviselo se zlevňováním energií spojených s bydlením, upozornil Král.

Cenová hladina v červnu meziměsíčně klesla o 0,3 %. Za tímto poklesem stály ceny potravin a pohonných hmot. Červnová meziroční inflace byla nižší proti jarní prognóze ČNB, za celé druhé čtvrtletí letošního roku se ale s prognózou téměř shodovala. Podle ní se inflace bude na dohled 2% cíle pohybovat i v druhém pololetí letošního roku, dodal Král.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Nenechte si ujít

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně