US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Inflace na Slovensku v červnu zpomalila na 2,1 procenta, je na tříletém minimu

Meziroční míra inflace na Slovensku v červnu zpomalila na 2,1 procenta z květnového tempa 2,2 procenta. Vrátila se tak na dubnovou hodnotu, kdy byla na tříletém minimu. V pondělí o tom informoval slovenský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny proti květnu nezměnily.

Redakce IW
Redakce IW
15. 7. 2024 | 9:02
Inflace

Nejvýrazněji roční míru inflace na Slovensku ovlivnily vyšší ceny v restauracích a hotelech, ale i v dopravě, hlavně kvůli vyšším cenám paliv, dále za alkoholické nápoje a tabákové výrobky, ve vzdělávání a ve zdravotnictví.

V červnu proti loňsku pouze nepatrně zdražily potraviny, stejně jako bydlení s energiemi, které mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností. Před rokem například ceny potravin vykazovaly meziroční růst skoro o 20 procent, což tehdy značně přispělo k dvouciferné inflaci.

V souhrnu za první letošní pololetí ceny zboží a služeb na Slovensku stouply proti stejnému období loňska o 2,7 procenta.

V České republice meziroční míra inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 procenta. Červnový vývoj ovlivnil zejména nižší růst cen pohonných hmot a zlevnění dovolených a potravin.

Zdroj: ČTK

InflaceSlovensko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy