Nezaměstnanost na Slovensku po čtyřměsíčním poklesu v červnu stoupla na 3,8 %
Míra nezaměstnanosti na Slovensku po čtyřměsíčním poklesu v červnu stoupla na 3,80 % z květnové hodnoty 3,78 %. Oznámilo to v pátek ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které vývoj zdůvodnilo registrací letošních absolventů vysokých škol do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadech práce.
"Zkušenosti nám ukazují, že velká většina absolventů vysokých škol si do konce roku najde místo na trhu práce. Například loni klesl jejich počet v evidenci od června do prosince přibližně o dvě třetiny," uvedl Peter Ormandy, generální ředitel slovenského ústředí práce, které v zemi řídí úřady práce.
Celkový počet registrovaných uchazečů o zaměstnání na úřadech práce na Slovensku v červnu stoupl na 166 094 z květnových 165 420 osob. Před rokem slovenské úřady práce evidovaly více než 172 000 nezaměstnaných.
V červnu úřady hlásily zhruba 98 400 volných pracovních míst, což bylo o čtyři procenta více než v květnu. Zaměstnavatelé na Slovensku dlouhodobě upozorňují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a čím dál více zaměstnávají cizince.
Nezaměstnanost na Slovensku se už několik měsíců pohybuje kolem 3,8 %. Analytik z vládního Institutu sociální politiky Michal Tomajko uvedl, že nelze čekat výraznější pokles nezaměstnanosti, která je blízko historických minim. V září pak očekává mírný nárůst nezaměstnanosti v souvislosti s končícími letními sezónními pracemi a s nástupem absolventů středních škol na trh práce.
Zdroj: ČTK