Český průmysl je dál v útlumu, v červnu meziročně klesl o 3,4 procenta
Průmyslová produkce v Česku v červnu zrychlila meziroční pokles na 3,4 procenta, v květnu se snížila o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu o 0,7 procenta vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému červnu vzrostla o 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Meziroční pokles průmyslové produkce v červnu ovlivnila zejména vyšší srovnávací základna, a to především ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokračoval také dlouhodobý pokles ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Naopak kladně k meziročnímu tempu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu i chemický a potravinářský průmysl. Vysoká tempa růstu v oděvním a kožedělném průmyslu byla podle ČSÚ ovlivněna zejména nízkou loňskou srovnávací základnou.
Hodnota nových zakázek v červnu ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 4,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 4,8 procenta, ty z tuzemska o 2,8 procenta. Ve srovnání s květnem byla hodnota nových zakázek vyšší o 6,1 procenta.
Nové průmyslové zakázky přibyly zejména ve výrobě motorových vozidel. Jejich hodnota se podle statistiků v tomto odvětví zvýšila meziročně o více než desetinu. "Nové dlouhodobé zakázky byly uzavřeny v podnicích vyrábějících ostatní dopravní prostředky a zařízení, zejména kolejová vozidla," dodala Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Pokles zakázek pokračoval kvůli snížené poptávce a produkci ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně snížil o 2,1 procenta.
Analytici: Průmyslová výroba v červnu meziročně klesla čtvrtý měsíc v řadě
Průmyslová výroba v červnu v ČR v meziročním srovnání klesla podle analytiků čtvrtý měsíc v řadě, tempo poklesu dále zrychluje. Mírný pokles českého průmyslu očekávají za celý letošní rok.
Červnová čísla z průmyslu potvrdila dřívější signály, že se tuzemský průmysl potýká se slabou výrobou a setrvává v recesi, uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Pokud je na dnešních číslech něco pozitivního, tak by to mohl být růst nových zakázek zejména ze zahraničí a skutečnost, že v příštích měsících odezní vysoká srovnávací základna u automobilů, takže by se meziroční čísla měla zlepšit.
"Čekání na dobré zprávy z průmyslu se dále prodlužuje. Po zoufalém květnu nastalo jen kosmetické zlepšení a od začátku letošního roku průmysl zůstává v červených číslech, když zatím stačil klesnout o 0,5 procenta," doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Proti výkonu z ledna 2020 před pandemií covidu-19 zaostává o 0,6 procenta a momentálně podle Hradila produkuje zhruba stejně jako v polovině roku 2017.
"Červnový pokles průmyslu není s ohledem vývoj měkkých ukazatelů v podobě sentimentu nebo Indexu nákupních manažerů PMI žádným překvapením," souhlasil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Propad o 3,4 procenta je podle něj do jisté míry ještě docela dobrý výsledek, protože ve srovnání s květnem vlastně výroba mírně vzrostla.
Jakkoliv pro letošní druhé pololetí očekává analytik Generali Investments Radomír Jáč postupné oživení tuzemského průmyslu, tak se začíná coby pravděpodobný jevit scénář, v němž si průmyslová výroba za celý letošní rok připíše mírný pokles. Tuzemská průmyslová výroba vykázala celoroční pokles i v roce 2023, o 0,8 procenta, připomněl.
Naději na zlepšení dává růst nových zakázek, a to zejména ze zahraničí, upozornil analytik Deloitte Filip Pastucha. I proto očekává zvýšení průmyslové výroby ve druhé polovině roku. Za celý rok 2024 předpokládá pokles průmyslové výroby o 0,5 procenta.
Zdroj: ČTK