US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,01 %
NASDAQ+0,05 %
S&P 500+0,07 %
ČEZ+0,08 %
KB-0,19 %
Erste-0,62 %

Šéf Naftogazu: Situace kolem dodávek Lukoilu je zpolitizovaná

Situace kolem ukrajinského zákazu tranzitu ropy od ruské společnosti Lukoil je zpolitizovaná. Maďarsko a Slovensko v červenci obdržely stejný objem ropy jako před zákazem. Řekl to v úterý ukrajinské mediální společnosti NV šéf ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Oleksij Černyšov.

Redakce IW
Redakce IW
6. 8. 2024 | 19:10
Ropa

Ukrajina koncem června uvalila sankce na Lukoil. Zakázala mu jakoukoli činnost na ukrajinském území a zabránila přepravě jeho ropy do slovenských a maďarských rafinerií.

Slovensko minulý měsíc uvedlo, že zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud mu Kyjev neobnoví dodávky ropy od Lukoilu.

"Situace je zpolitizovaná zvenčí. Vidíme veřejné výzvy představitelů Maďarska a Slovenska, stejně jako hrozby přerušení dodávek pohonných hmot a elektřiny," řekl Černyšov. Dodal, že v červenci byl přes Ukrajinu přepraven více než milion tun ropy, tedy stejně jako o měsíc dříve.

Ukrajina tvrdí, že ukrajinské sankce nemají vliv na objem přepravy, protože obchodní společnosti přebírají vlastnictví na rusko-ukrajinské hranici.

"Dostaly stejné množství ropy, ale struktura jejich vlastníků se může lišit," řekl Černyšov, ale neuvedl podrobnosti o vlastnictví.

Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 zakázala EU dovoz ruské ropy do svých členských zemí. Výjimku dostaly Maďarsko, Slovensko a Česko pro dodávky ropovodem Družba. Jižní větev tohoto ropovodu vede přes Ukrajinu do Česka, na Slovensko a do Maďarska a řadu let je hlavním zdrojem dodávek pro rafinerie v těchto zemích.

Sankce vůči Lukoilu začaly platit koncem června. Maďarsko a Slovensko ohlásily problémy s dodávkami v polovině července.

Dodávky Lukoilu přes jižní větev ropovodu Družba představují asi 50 % jeho objemu. Rafinerie MOL na Slovensku a v Maďarsku jsou na dodávkách ropy od Lukoilu zcela závislé.

Zdroj: ČTK

RopaRuskoUkrajina
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Greed Is Good aneb Kdo se bojí, nesmí do akciového lesa

Greed Is Good aneb Kdo se bojí, nesmí do akciového lesa

11. 8.-Andrej Rády
Americké akcie